Spotkania z mistrzami fotografii

W ramach wydarzeń towarzyszących WYSTAWA | Roman Vishniac: Fotografia, 1920-1975 zapraszamy na cykl spotkań z czołowymi polskim fotografami, wybitnymi twórcami fotografii reportażowej, prasowej i artystycznej: Tadeuszem Rolke, Ryszardem Horowitzem, Witoldem Krassowskim i Tomaszem Tomaszewskim.

21 czerwca, godz. 17.30 – Tadeusz Rolke 

Swój pierwszy aparat fotograficzny kupił w czasie Powstania Warszawskiego, gdy zafascynowały go czarno-białe zdjęcia wojenne w niemieckich magazynach. Pracę zawodową zaczął w latach 50., dokumentował odbudowę Warszawy i polityczne wiece. Inspirował się fotografią momentu i jej mistrzem, francuskim fotografem Cartier-Bressonem, a także Romanem Vishniakiem i Alterem Kazycyne. Utrwalił na negatywach 60 lat historii Polski i Europy.

24 czerwca, godz. 18.00 – Ryszard Horowitz

Fotografik, prekursor komputerowego przetwarzania fotografii. W dzieciństwie, razem z Romanem Polańskim, zbudował z tektury swój pierwszy powiększalnik fotograficzny. Zdjęcia zaczął wykonywać już w wieku czternastu lat, ale jego droga do fotografii wiodła przez malarstwo. W 1959 wyjechał do Nowego Jorku, gdzie kształcił się w Pratt Institute. Pracował z różnymi agencjami, jest współzałożycielem amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA.
Podczas spotkania opowie o swej nowo wydanej autobiografii „Życie niebywałe. Wspomnienia Fotokompozytora”.

26 czerwca, godz. 18.00 – Witold Krassowski

Zwolennik tradycyjnej czarno-białej fotografii. Dwukrotny laureat World Press Photo. Dokumentował między innym przemiany ustrojowe w Polsce w latach 1989-1997, ale także, to działo się w Mongolii, Afganistanie, Tanzanii i Wielkiej Brytanii. Kilkanaście jego reportaży ukazało się w brytyjskim „The Independent”. Wykłada na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

12 lipca, godz. 17.30 – Tomasz Tomaszewski

Zajmuje się fotografią prasową, publikował w najważniejszych pismach polskich i zagranicznych, między innymi: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Vogue, Die Zeit, Elle. Od dwudziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic, w którym opublikował 18. esejów fotograficznych, a od roku 1999 jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.
Wstęp wolny