Spacer „Szlakiem chińskiej sztuki” – Festiwal Światła

Z okazji Festiwalu Światła w sierpniowe piątki i soboty zapraszamy na spacery po Ogrodzie Chińskim połączone z oglądaniem „chinoiserii”, czyli przedmiotów w stylu chińskim w obiektach Łazienek Królewskich.

Każdy, kto weźmie udział w sierpniowym zwiedzaniu, zobaczy „chinoiserie” w Pałacu na Wyspie, Białym Domku oraz Pałacu Myślewickim, w tym pięknie dekorowane motywami kwiatowymi i zwierzęcymi przedmioty z porcelany oraz meble, a także tapety z widokiem Kantonu, miasta na południu Chin. Pracownicy Łazienek Królewskich wyjaśnią, skąd wzięła się w Europie moda na rzeczy w stylu chińskim, popularne zwłaszcza w XVIII w.

Następnie w Ogrodzie Chińskim można będzie posłuchać historii tego niezwykłego miejsca i dowiedzieć się, co zdobi Pawilon Chiński i Altanę Chińską, a także jaka jest symbolika pary kamiennych lwów stojących przy wejściu do Ogrodu Chińskiego.

Start o godz. 18.00 przy Pałacu Myślewickim

Wstęp jest bezpłatny, obowiązuje jednak rezerwacja, gdyż liczba miejsc jest ograniczona; e-mail: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl, telefon: (+48) 22 50 60 028, (+48) 22 50 60 183.

***
Łazienki Królewskie organizują Festiwal Światła od 2012 r. To część międzynarodowego projektu „Ogrody Światła”, którego celem jest promocja wyjątkowych ogrodów historycznych i muzeów z całego świata. Współpracuje przy nim sześć rezydencji. Poza Muzeum Łazienki Królewskie są to: Park Księcia Pücklera w Bad Muskau (Niemcy), Zamek w Lunéville (Francja), Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu (Rosja), Rezydencja Księcia Gonga w Pekinie (Chiny) oraz Zamek Frederiksborg Hillerød (Dania).