SEDAA na Saskiej Kepie

Sedaa w języku perskim znaczny głos . Projekt łączy tradycyjną muzykę Mongolii i Orientu .Efekt jest wyjątkowy i fascynujący . Grupę tworzą wspaniali muzycy :
Nasaa Nasanjargan , Naraa Nuranbataar (śpiew i instrumenty smyczkowe ), Ganzoring Davaakhuu – wirtuoz mongolskich cymbałów strunowych oraz irański multiinstrumentalista Omid Bahadori .

Ich twórczość ukazuje słuchaczom egzotyczny świat znajdujący się gdzieś pomiędzy szeroko pojętym Orientem a mongolskim stepem . Podstawę ich kompozycji stanowią akustyczne brzmienia pochodzące z różnorodnych instrumentów ludowych oraz tradycyjne sposoby śpiewu kultywowane przez setki lat przez społeczność mongolskich nomadów polegające na wydobywaniu kilku tonów za jednym razem .

Niskie gardłowe brzmienie ( kargyraa ) oraz zadziwiający harmoniczny śpiew alikwotowy ( khoomei ) z towarzyszeniem pełnych melancholii dżwieków fideli morin khuur i posiadajacych 120 strun cymbałow mieszają się z pulsującym orientalnymi rytmami tworząc niepowtarzalny mistyczny klimat

Sam śpiew gardłowy znany jest głównie dzięki artystom z Republiki Tuvy leżącej na granicy Rosjii z Mongolią – to tam rozwinął się jako wyjątkowa sztuka .
W przypadku muzyków z Sedaa mamy do czynienia z prawdziwymi mistrzami tego gatunku . Dla fanów pochodzących z Tuvy zespołów takich jak Huun Huur Tu ( tradycyjne podejście do sztuki czy Yat – Kha ( tradycja z rockowym brzmieniem ) warto zwrócić uwagę , że Sedaa jest pomiędzy tymi dwoma grupami .
W połączeniu z orientalnymi rytmami otrzymujemy muzykę ostrą , melancholijną, kolorową i widowiskową.

Sedaa – Tal