Retransmisja „Rigoletto” Verdiego na dużym ekranie

“Rigoletto” w reżyserii Michaela Mayera (zdobywcy nagrody Tony) to przeniesienie klasycznej wersji opery z XVI-wiecznych Włoch do Las Vegas lat sześćdziesiątych. W rolę księcia Mantui wcielił się polski tenor Piotr Beczała, któremu zemstę za pohańbienie córki przysięga Rigoletto, tytułowy garbaty błazen.
„Próbowałem wyobrazić sobie współczesną wersję dekadencji panującej w pałacu księcia, gdzie goście przybywają w pogoni za władzą, bogactwem i pięknem” – wyznaje Mayer. „Przyszło mi na myśl Las Vegas z lat sześćdziesiątych, świat w którym pozornie nieszkodliwe żarty mogą prowadzić do tragedii, co stanowi przecież sedno Rigoletta.”

Orkiestrą kieruje wschodząca gwiazda dyrygentury, Włoch Michele Mariotti.

Rigoletto – Giuseppe Verdi
dyrygent: Michele Mariotti | reżyseria: Michael Mayer | scenografia: Christine Jones | kostiumy: Susan Hilferty | choreografia: Steven Hoggett
obsada: Diana Damrau (Gilda), Oksana Volkova (Maddalena), Piotr Beczala (Duke of Mantua), Željko Lučić (Rigoletto), Štefan Kocán (Sparafucile

Nowojorskie spektakle z Metropolitan Opera to niezwykłe, niepowtarzalne wydarzenia artystycznie, zarówno pod względem wokalnym, jak i aktorskim. Od 129 lat nowojorska Met z sezonu na sezon bije wyznaczane przez siebie rekordy popularności. Każdego wieczoru sala gromadzi 3800 gości z całego świata. Każda premiera staje się nową kartą w historii opery.