Rafał Gadowski – malarstwo

„…Nigdy nie interesowała mnie literacka narracja w malarstwie. Tematem są zwykłe przedmioty. Każdy motyw,
czy to jest owoc, sarna, dziecko czy krzesło jest dla mnie inspirujący. Ale nie po to by powielać stereotyp widzenia rzeczywistości, lecz by pokazać to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Kolor i światło to materia z której buduję moje obrazy, kreując niedostrzegalny porządek rzeczy…” Rafał Gadowski

Kolor i światło to główne środki wyrazu, którymi Rafał Gadowski buduje swoje pełne dynamiki i detali kompozycje. Tematem jego prac są elementy codziennego otoczenia, które ujmuje w cykle „Przedmiot”, „Zwierz” i „Dzieci”. Przejaskrawione kolory, kontrasty światła i cienia, migoczące, rozproszone na powierzchni przedmiotów promienie światła nadają im nierzeczywisty wymiar.

Malarstwo Gadowskiego inspirowane jest bogactwem i dekoracyjnością natury. Motywy podejmowane przez malarza np. ogród, dzieciństwo i wieś, bliskie są także malarstwu Młodej Polski. Jego obrazy pozbawione są jednak mrocznej dekadencji i niepokoju tamtych przedstawień. Artysta ukazuje obraz sielanki we współczesnym ujęciu. Fotograficznie kadrowane sceny składają się z zarysowanych konturem elementów, które wypełnione są kolorem i światłem. Graficzne, uporządkowane formy łączą się z ekspresją barw, tworząc niezwykle dekoracyjny efekt.

Rafał Gadowski – urodzony w 1973 roku. Studiował Malarstwo na Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.
W 1999 r. uzyskał Dyplom na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni malarstwa prof. Zbysława Maciejewskiego. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i poza jego granicami.

Wstęp wolny