Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego

Zapraszamy na nowe rumuńskie filmy, nagradzane na międzynarodowych festiwalach i niedostępne w polskiej dystrybucji kinowej. W wybranych przez nas produkcjach – wśród nich fabuły oraz jeden dokument – reżyserzy z różnych pokoleń podejmują z odwagą i w oryginalny sposób tematy delikatne i ważne, które wzbudziły szczególne zainteresowanie widzów zarówno w Rumunii, jak i w wielu innych krajach.

Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego, wydarzenie organizowane dzięki wsparciu Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie, stwarza polskiej publiczności możliwość poznania realiów i specyfiki kultury rumuńskiej.

PROGRAM:

13 grudnia, 18:00
„POROROCA” | „POROROCA”
Rumunia 2018, 152’
Scenariusz i reżyseria: Constantin Popescu
Zdjęcia: Liviu Mărghidan
Obsada: Bogdan Dumitrache, Iulia Lumânare, Constantin Dogioiu, Ștefan Răuș

Państwo Ionescu to młode małżeństwo wychowujące w Bukareszcie dwoje dzieci – pięcioletnią Marię i siedmioletniego llie. Wiodą spokojne, szczęśliwe życie, mają piękne mieszkanie, nie mają problemów materialnych ani zdrowotnych, kochają się. W pewien niedzielny poranek Tudor Ionescu idzie z dziećmi na spacer do parku. W trakcie zabawy Maria niespodziewanie znika, co raz na zawsze zmienia życie całej rodziny.

14 grudnia, 16:00
„OPOWIASTKA O OBIBOKU” | „POVESTEA UNUI PIERDE-VARĂ”
Rumunia 2018, 100’
Scenariusz i reżyseria: Paul Negoescu
Zdjęcia: Ana Drăghici
Obsada: Alexandru Papadopol, Nicoleta Lefter, Crina Semciuc

Petru jest wykładowcą matematyki na politechnice. Pomimo ukończonych 42 lat, prowadzi beztroskie życie. Wieczory spędza albo na piwie z kolegami albo z Iriną. Petru angażuje się w związek z nią tylko połowicznie. Gdy Irina zachodzi w ciążę, Petru zmuszony jest zmienić swoje życie i nareszcie dojrzeć…

15 grudnia, 11:00
„RUMUNIA NIEOKIEŁZNANA” | „ROMÂNIA NEÎMBLÂNZITĂ” (dokument)
reż. Thomas Barton-Humphreys, Rumunia 2018, 90’
Scenariusz: Thomas Barton-Humphreys, Alex Păun
Zdjęcia: John Waters
Muzyka: Nainita Desai
Lektor: Victor Rebengiuc

Film zabiera widza w podróż, która rozpoczyna się na zalesionych zboczach Karpat (gdzie żyją na wolności niedźwiedzie, wilki i rysie) i prowadzi aż do wzburzonych od wiatru wód Delty Dunaju – tu w głębinach pływają wodne węże, a pelikany wzbijają się w przestworza. W samym sercu Europy rozkwita bajeczna natura, będąca istną eksplozją dzikości. Ciągnące się za horyzont pasma gór, prastare lasy i wijące się bez końca rzeki są domem dla niezliczonej liczby żywych istot, różnorodnych gatunków zwierząt i roślin typowych dla Starego Kontynentu. To kraina piękna i nieokiełznanej przyrody, o której losach decydują pory roku. Stworzenia, które znamy z legend i baśni żyją tu na wolności i walczą o przetrwanie. Zaś „Rumunia nieokiełznana” odkrywa przed nami wszystkie te niewiarygodne opowieści.

15 grudnia, 16:00
„O KROK ZA SERAFINAMI” | „UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR”
Rumunia 2017, 150’
Scenariusz i reżyseria: Daniel Sandu
Zdjęcia: George Dăscălescu
Obsada: Ștefan Iancu, Vlad Ivanov, Cristian Bota, Toto Dumitrescu

Głównym bohaterem filmu jest Gabriel, nastolatek, który pragnie zostać księdzem. Wstępuje do prawosławnego seminarium duchownego, gdzie początkowo stara się dostosować, ale zdaje sobie sprawę, że system jest kompletnie skorumpowany i oparty na przemocy. Bardzo szybko on i jego trzech kolegów zyskują opinię uczniów sprawiających kłopoty. Jako ofiary walki o władzę pomiędzy stosującym mobbing księdzem a skorumpowanym świeckim nauczycielem, szybko przekonują się, że kłamstwo, kradzież, manipulacja i zdrada to metody, które muszą sobie przyswoić jeśli chcą przetrwać w seminarium.

16 grudnia, 18:00
„SAMA NA MOIM WESELU | SINGURĂ LA NUNTA MEA”
Belgia, Rumunia 2018, 121’
Scenariusz i reżyseria: Marta Bergman
Zdjęcia: Jonathan Ricquebourg
Muzyka: Vlaicu Golcea
Obsada: Alina Șerban, Tom Vermeir, Jonas Bloquet, Viorica Tudor

Pamela, młoda Romka, różni się od innych kobiet w jej społeczności. Jest samotną matką, która mieszka z córeczką i babcią. Wszystkie trzy śpią na jednym łóżku. Trudno jest jej pogodzić potrzeby dwuletniej córeczki z własnymi marzeniami o wolności. Pewnego dnia Pamela zrywa z tradycją, która nie pozwala jej żyć tak, jakby chciała i wyrusza w podróż w nieznane. Zabiera ze sobą znajomość trzech słów po francusku – „królik”, „pizza”, „miłość” – oraz nadzieję, że małżeństwo z poznanym przez internet Belgiem odmieni życie jej i jej córki. Nie ma wielkich wymagań. Wystarczy jej, by mężczyzna brał czasem prysznic. Słodko-gorzka, emocjonalna opowieść o potrzebie wolności.