Przegląd Filmów Wegierskich

W programie każdego spotkania pokaz filmu oraz dyskusja.

Na wszystkie pokazy WSTĘP WOLNY.

 

4.11.2014  godz. 19.00 Piwnica Largactil, Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2

„Tragedia człowieka (Az ember tragédiája)”,  Reżyseria: Marcell  Jankovics

film animowany, 160 min, 2011

Film Marcella Jankovicsa jest adaptacją najważniejszego dzieła węgierskiego poety i dramatopisarza Imre Madácha,  którego 150 rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Z tej okazji w połowie października „Tragedia człowieka” ukazała sie w nowym przekładzie Bohdana Zadury  nakładem Wydawnictwa Biuro Literackie.

Reżyser podejmująć  się ekranizacji dramatu, przyjął  niejako na siebie los Syzyfa . Przygotowywany z krótkimi przerwami  od 1983 do 2011 roku film pod  każdym względem odpowiada przesłaniu Madácha iż: istotą życia człowieka jest walka do samego końca. Głównymi bohaterami są Adam, Ewa, Lucyfer i Pan Bóg. Adam i Lucyfer podróżują poprzez czas i przestrzeń, odwiedzając ważne momenty historii ludzkości i Lucyfer próbuje przy tym przekonać Adama, iż życie człowieka jest bezsensem, a ludzkość jest skazana na potępienie.

 

18.11.2014  godz. 19.00  Piwnica Largactil, Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2

„Koń turyński (A torinói ló)”,  reż. Béla Tarr

151 min.2011,

Opis fabuły:

3 stycznia 1889 roku, niemiecki filozof Fryderyk Nietzsche, wychodząc z turyńskiego hotelu, dostrzegł okładanego przez woźnicę kolejnymi batami konia. Pisarz starał się ochronić zwierzę, lecz bezskutecznie i w dodatku uległ wypadkowi. Wkrótce u Nietzschego została

zdiagnozowana przewlekła choroba psychiczna. Autor, aż do swojej śmierci nie napisał już żadnego dzieła. Sam film koncentruje się na historii woźnicy, jego córki oraz tytułowego konia.

Obraz prezentowany w Konkursie Głównym 61. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia,  Główna Nagrodę Jury. Światowa premiera filmu miała miejsce 15 lutego 2011 roku na tym właśnie festiwalu.

Polska premiera filmu odbyła się 27 lipca 2011 roku, podczas 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Film został wyświetlony w sekcji „Panorama”.

 

25.11.2014  godz. 19.00  Piwnica Largactil, Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2

„Before Down (Prije zore)” reż. Bálint Kenyeres, 2004, 13′

Laureat Europejskiej Nagrody dla najlepszego krótkiego metrażu w 2005 roku. Film, na który składa się jedno długie ujęcie, opowiada o nieudanej próbie przemytu za granicę nielegalnych imigrantów.

 

„Coś niebieskiego (Valami kék)” reż. Virág Zomborácz, 2010, 15′

Po maturze rozchodzą się drogi dwóch przyjaciółek, mieszkających na prowincji. Jedna z nich wyjeżdża na studia, druga – zakochuje się i zostaje w rodzinnym miasteczku. Dziewczyny spotykają się po latach na ślubie jednej z nich.

 

„Niespodzianka (Meglepetés)” reż. Balázs Simonyi, Barnabás Tóth, 2008, 9′

Zwykłej rodzinie z przedmieścia złodzieje kradną samochód. Ale to dopiero początek historii.

 

„Frajer (Csicska)” reż. Attila Till, 2011, 20′

Laureat wielu nagród, m.in Srebrnego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym, głównej nagrody na festiwalu w Sztokholmie i Wilnie. István Bologh jest ubogim farmerem, mieszkającym z żoną i dziećmi na węgierskiej wsi. Mężczyzna z całą surowością narzuca pozostałym wyznawany przez siebie model rodziny. W imię zasad staje się ciemiężycielem najbliższych.

 

„Płucka (Szalontüdő)” reż. Márton Szirmai, 2006, 7′

Podczas tradycyjnego rytuału przygotowywania specjalności węgierskiej kuchni spotyka się dwóch mężczyzn. Żeby się porozumieć, nie potrzebują słów, wystarczy cudowne jedzenie..