Przegląd Filmów Oscarowych 2018

Oscary 2018 coraz bliżej. Laureatów tych prestiżowych nagród poznamy 4 marca, a wcześniej w Kinie Świt na Targówku zaprezentujemy 5 filmów, które uznawane są za faworytów tegorocznej rywalizacji. Zapraszamy na Przegląd Filmów Oscarowych 2018 od 16 lutego do 9 marca.

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” – 16-22 lutego
Tytuł oryginalny: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Reżyseria: Martin McDonagh
Występują: Frances McDormand, Sam Rockwell, Woody Harrelson, Abbie Cornish, Peter Dinklage, John Hawkes, Lucas Hedges
Kraj produkcji: USA 2017
Gatunek: dramat
Czas trwania: 115 min.
7 nominacji

Małe miasteczko na amerykańskiej prowincji. Od morderstwa córki Mildred Hayes upłynęło kilka miesięcy, a lokalna policja nadal nie wpadła na trop sprawcy. Zdeterminowana kobieta decyduje się na śmiałe posunięcie: wynajmuje trzy tablice reklamowe na drodze wiodącej do miasteczka i maluje na nich prowokacyjny przekaz, skierowany do szanowanego przez lokalną społeczność szefa policji, szeryfa Williama Willoughby’ego. Gdy do akcji wkracza zastępca szeryfa, posterunkowy Dixon – niezrównoważony, porywczy maminsynek, któremu zarzuca się zamiłowanie do przemocy – starcie między Mildred Hayes a lokalnymi siłami porządkowymi przeradza się w otwartą wojnę.

„Fantastyczna kobieta” – 16-22 lutego
Tytuł oryginalny: Una mujer fantástica
Reżyser: Sebastián Lelio
Występują: Daniela Vega, Francisco Reyes, Luis Gnecco, Antonia Zegers
Kraj produkcji: Chile, USA, Niemcy, Hiszpania
Gatunek: dramat
Czas trwania: 104 min.
1 nominacja – Najlepszy film nieanglojęzyczny

Orlando planuje urodzinową niespodziankę dla znacznie młodszej od niego partnerki, Mariny. Prezent wręcza jej podczas romantycznego wieczoru, który para spędza w Santiago na kolacji i tańcach. Po powrocie do mieszkania mężczyzna nieoczekiwanie słabnie. Marina zabiera go do szpitala, gdzie musi skonfrontować się z rodziną Orlanda, a także z wrogo nastawioną służbą zdrowia i policją. Wskutek tragicznych wydarzeń będzie musiała zawalczyć o prawo do swoich uczuć, godności, a nawet przeżywania żałoby.

„The Florida Project” 26 lutego – 1 marca 2018
Tytuł oryginalny: The Florida Project
Reżyseria: Sean Baker
Występują: Willem Dafoe, Brooklynn Prince, Valeria Cotto, Bria Vinaite
Kraj produkcji: USA, 2017
Gatunek: dramat
Czas trwania: 115 minut
1 nominacja

Moonee ma sześć lat i zawadiacki uśmiech, a dni spędza poza domem z paczką przyjaciół. Dom w ich przypadku oznacza motel Magic Castle, wściekle liliowy budynek przypominający kiczowaty pałac z bajki. Mała rozrabiaka, razem ze swoją zbuntowaną mamą, Halley, układają sobie życie w niezwykłym miejscu, w którym przyszło im mieszkać. Nieświadoma coraz bardziej ryzykownych kroków, jakie podejmuje Halley, by opłacić pokój w motelu na kolejny tydzień, Moonee jest najszczęśliwszym dzieckiem na świecie. Całkiem, jakby czerpała energię z wychylającego się zza horyzontu pobliskiego Disneylandu.

„Twój Vincent” – 27 lutego – 1 marca 2018
Tytuł oryginalny: Loving Vincent
Reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
Kraj produkcj: Polska, Wielka Brytania, 2017
Gatunek: animacja, dramat, kryminał
Czas trwania: 95 minut
1 nominacja – Najlepszy pełnometrażowy film animowany

27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. „Twój Vincent” opowiada właśnie tę historię, odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny? „Twój Vincent” to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.

„Kształt wody” – 2-9 marca
Tytuł oryginalny: The Shape of Water
Reżyseria: Guillermo del Toro
Występują: Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins, Octavia Spencer, Michael Stuhlbarg
Kraj produkcji: USA, 2017
Gatunek:Dramat, Fantasy, Przygodowy
Czas trwania: 119 min
13 nominacji

Baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962. Elisa (nominowana do Oscara Sally Hawkins) wiedzie monotonną, samotną egzystencję, a całą noc pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy, Zeldą (nagrodzona Oscarem Octavia Spencer), odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata.