Przegląd Filmów Greckich – Grecka Nowa Fala

W czerwcu zapraszamy do Piwnicy Largactil, gdzie odbędzie się  „Przegląd Filmów Greckich – Grecka Nowa Fala” realizowany we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Grecji pod patronatem portalu Kontynent Warszawa- Warszawa wielu kultur i Warsaw Entertain.

Gracka Nowa Fala

O Grecji robi się głośno, nie tylko z powodu napiętej sytuacji politycznej w tym kraju, ale również ze względu na nową formę filmową, która powoli przejmuje stery tamtejszej kinematografii. Wszystko za sprawą przełomowych działań greckich artystów. Nowe kino Grecji to przede wszystkim zakorzenienie treści we współczesnych realiach tego kraju, odwoływanie się do panujących nastrojów i frustracji, pomiędzy którymi znajdujemy ciągłe poszukiwanie. Bo to, jak funkcjonujemy i dlaczego postępujemy w dany sposób, to pytania najważniejsze, na które twórcy chcą znaleźć odpowiedź. Greckie nowe kino zaczyna być coraz lepiej widoczne w międzynarodowym obiegu festiwalowym i art-housowym.

 

3.06.2014 godz. 19.00 Piwnica Largactil, Staromiejski Dom Kultury.

Wstęp wolny.

 

„THE GROCER”

Nikos Anastassiou, wraz ze swoją żoną Sofią prowadzą obwoźny sklep na kółkach. Jeżdżą tą samą trasa od 1980 roku, przez co znają już tubylców, a nawet się z nimi zaprzyjaźnili. Odwiedzając opuszczone wsie w południowo – zachodniej części gór Pindos pokonują trasę 75 kilometrów, wszystko po to, by nikomu niczego nie zbrakło. Dokument śledzi ich trasę przez cztery pory roku. Mamy okazję zobaczyć rozległe greckie tereny w pełnej krasie i swej pierwotności. Oraz ludzi, którzy się rodzą i umierają… niektórzy płaczą, szaleją albo tańczą. Czy to przez samotność gór?

Nikos Anastassiou, a traveling grocer, and his wife Sophia have been driving the same route since the 1980s. Once a week, all year round, setting out from the city of Trikala, they visit the abandoned villages of the southwestern Pindos Mountains, a 75-kilometer drive. In recent years, they are helped by their sons, Kostas and Thymios. The documentary follows their journey over the four seasons.

 

Reżyseria: Dimitris Koutsiabasakos

Czas trwania: 82 min

Grecja 2013

Film z napisami w języku angielskim.

Po projekcji dyskusja, którą poprowadzi Irena Argiro Tsermegas z Towarzystwa Przyjaciół Grecji.

 

Kolejne pokazy:

„HARDSHIPS & BEAUTIES” – 17 czerwca godz. 19.00

 

„GREECE, I AM FACING TAXING TIMES” – 24 czerwca godz. 19.00