Projekcja filmu „Wiedźma wojny”

„Wiedźma wojny” to obraz przedstawiający dramatyczną historię pewnej nastolatki. Dziewczyna, która niebawem zostanie matką, opowiada w nim nienarodzonemu jeszcze dziecku o swoich życiowych przejściach. Przeżycia 14-letniej Komony są wręcz zatrważające. Pewnego dnia na

spokojną wioskę bohaterki, napada grupa partyzantów, którzy palą domy, zabijają mieszkańców i zmuszają dziewczynę do okrutnego czynu – zamordowania rodziców. To moment przełomowy dla bohaterki, który sprawia, że z niewinnej nastolatki, zmienia się w żołnierza. Indoktrynowana i narkotyzowana Komona uczy się walczyć w imię idei, której tak naprawdę nie rozumie.
Nawiedzają ją duchy zmarłych rodziców, a gdy podczas walki dostaje od nich ostrzeżenie o czyhającym wrogu, uznane to zostaje za magiczny znak. Magia nie okazuje się jednakże łaskawa. Gdy Komona zakochuje się w 15-letnim albinosie, zaczyna wierzyć, że zdoła uciec przed wojną i rozlewem krwi. Los podejmuje jednak inna decyzję. Dziewczyna zmuszona zostaje do powrotu do rodzinnych stron, by zmierzyć się z traumą z przeszłości.

„Wiedźma wojny” to wstrząsający portret dziecka naznaczonego horrorem wojny.Obraz otrzymał takie nagrody jak: Złota Żaba na Plus Camerimage, Nagroda dla „Najlepszego Filmu” i „Najlepszej Aktorki” na FF Tribeca, Specjalne Wyróżnienie Jury Ekumenicznego, Srebrny Niedźwiedź dla „Najlepszej Aktorki” na MFF Berlinale oraz nominacja do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. Reżyser ukazał nie tylko wstrząsający obraz wojny, widziany oczami dziecka, lecz także pozbawioną sentymentalizmu, opowieść o nadziei i silnej woli przetrwania, które w sytuacjach ekstremalnych, jest w stanie znaleźć w sobie człowiek. Zarówno w scenariuszu filmu, jak i w wielu scenach, widać inspirację „Jądrem ciemności” Josepha Conrada i „Czasem apokalipsy” Francisa Forda Coppoli. Premiera filmu „Wiedźma wojny” odbyła się na Berlinale. Był to pierwszy od 12 lat kanadyjski film prezentowany w sekcji konkursowej festiwalu.