Premiera! Spotkanie z Wojciechem Mannem

5 grudnia ukaże się jego książka” Artysta. Opowieść o moim ojcu”. 
To pierwszy tak osobisty tekst, w którym Mann, opisując zapamiętane z dzieciństwa okruchy codzienności, portretuje nieobecnego już ojca – artystę, malarza, wybitnego grafika. 

Wojciech Mann poświęcił wiele lat na próbę skompletowania dorobku ojca. Razem z synem Marcinem od dawna poszukują dzieł Kazimierza Manna i starają się zgromadzić rozdrobnioną po świecie spuściznę tego oryginalnego i nieco dziś zapomnianego artysty. 

Kazimierz Mann we wspomnieniach syna to człowiek niezależny, zbuntowany wobec peerelowskiej rzeczywistości, zawsze na pierwszym miejscu stawiający najbliższych.

Dzięki emocjonalnemu, choć nie pozbawionemu poczucia humoru językowi Artysta to wzruszająca i zabawna opowieść o niezwykłym człowieku, jego talencie i poruszających wyobraźnię dziełach, a także o sile pamięci i rodzinnych więziach.

„Popatrz, Tato,
Napisałem o Tobie książkę. Nie ma wątpliwości, że jej najważniejszą i najpiękniejszą częścią są Twoje rysunki i obrazy. Nie odziedziczyłem po Tobie talentu malarskiego, więc postarałem się, na ile potrafiłem, narysować Cię słowem. Zebrałem różne moje wspomnienia, wrażenia i nastroje z Tobą związane i tak powstał ten tekst. Tekst o tak bliskim mi człowieku, którego jednocześnie znałem i nie znałem. Nigdy nie dowiem się, co myślałeś, siedząc w swojej pralni/pracowni i malując te piękne, kolorowe, tajemnicze kobiety, te pędzące konie, słońca, postaci ze snu albo bajek. Najważniejsze, że to wszystko namalowałeś. Jestem szczęśliwy, że udało się zachować choć część tego, co stworzyłeś. Na wstępie napisałem, że świat nie jest sprawiedliwy, bo często niedostatecznie promuje tych najlepszych, niezależnie od dziedziny, w jakiej działają. Pomyślałem, że postaram się naprawić choćby jedną niesprawiedliwość, tę, która dotknęła Ciebie i Twoją sztukę. Może nie dawałem Ci tego odczuć, ale to, że dorastałem i dorosłem, patrząc na Twoje obrazki, było dla mnie bardzo ważne.
Dziękuję,
Twój Wojtek”
[fragment książki]

Big Book Cafe
Dąbrowskiego 81
Godzina: 19:00
Prowadzący: Michał Nogaś
Fragmenty książki przeczyta: Piotr Polak
Wstęp jest wolny. Miejsca siedzące i stojące.