Premiera książki Małgorzaty Szejnert „Wyspa Węży”

Empik i Wydawnictwo Znak zapraszają na dyskusję wokół premiery książki Małgorzaty Szejnert „Wyspa Węży”. 

Udział w dyskusji wezmą:
Małgorzata Szejnert
Prof. Tomasz Nałęcz
Magdalena Grzebałkowska
Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś.

Teatr Powszechny w Warszawie
12.03. godz. 19:00.

Dla tych, którzy nie będą mogli być z nami w teatrze, przewidzieliśmy transmisję wideo na profilu empik.

Porządkując stare listy, Małgorzata Szejnert trafia na rodzinną zagadkę. W maju 1943 roku wuj Ignacy Raczkowski został pochowany na cmentarzu w Rothesay, na wyspie Bute. Dlaczego w domu o tym nie mówiono? Czy jego obecność na wyspie mogła być wstydliwa?

Szukając odpowiedzi, reporterka rusza w podróż śladami wuja – do londyńskich archiwów i do Szkocji. Stopniowo odkrywa kłopotliwy epizod II wojny światowej: obóz odosobnienia dla polskich oficerów prowadzony przez polskie władze wojskowe.
Oficerowie mogli grać w brydża, chodzić na potańcówki i uczyć się angielskiego. Bomby nie spadały na Bute. Czasami widma storpedowanych okrętów wpływające do zatoki, przypominały, że nie tak daleko stąd świat płonie. Ale przymusowy pobyt na wyspie przeżywali jako okrutną karę. 

Wyspa Węży to przełamująca schematy opowieść o wojnie, która częściej niż walką bywa wyczekiwaniem. Skrupulatnie odtwarzając wydarzenia sprzed ponad siedemdziesięciu lat, Małgorzata Szejnert opowiada o naszej sile i bezsilności, o honorze i skazach na nim. A także o pamięci i niepamięci: osobistej, rodzinnej, zbiorowej. Przede wszystkim jednak kreśli nasz poruszająco aktualny, niepokojący portret własny.