Poniedziałkowa Scena Czytania Teatru WARSawy

W ramach Poniedziałkowej Sceny Czytania Teatru WARSawy zapraszamy na czytanie performatywne scenariusza spektaklu teatralnego na podstawie m. in. „1945. Wojna i pokój” Magdaleny Grzebałkowskiej; „Kobieta w Berlinie” autorstwa anonimowej Niemki oraz wspomnień własnych rodziny reżyserki – Karoliny Kirsz.

Rok 1945 nie był końcem lecz kontynuacją czasów niespokojnych i wyłanianiem się z chaosu nowego porządku. Wojenny i powojenny bałagan, wykluczenia i migracje społeczne. Rozpad istniejącego świata, lecz także coś na kształt gorączki złota w Klondike. Bohaterski trud odbudowy kraju, ale też zemsta, bałagan i kwitnący szaber.
W odrealnionej przestrzeni grupa postaci spotyka się na scenie. Mamy więc Polaków przesiedlonych ze wschodu, Ukraińców którzy zajęli ich miejsce lub sami zostali wyrzuceni oraz Niemców których to my musieliśmy wyrzucić. Mamy szabrowników i uciekinierów, pionierów i gwałcone kobiety oraz jest też Roosvelt, Churchill i Stalin. Wszystko utrzymane w tonie czasem serio a czasem ocierające się o groteskę.

Obsada: Jolanta Olszewska, Małgorzata Majewska, Magdalena Celówna, Ryszard Kluge, Andrzej Blumenfeld, Miron Jagniewski, Filip Kowalczyk
Muzyka na żywo w wykonaniu Jacka Mazurkiewicza.
Reżyseria: Karolina Kirsz

Wstęp bezpłatny