Polsko-czeska wiosna literatury

Rusza 3. edycja Polsko-czeskiej wiosny literatury, organizowanej przez Mazowiecki Instytut Kultury i Czeskie Centrum w Warszawie.

Wśród gości festiwalu znaleźli się polscy i czescy pisarze, autorzy komiksów, tłumacze i wydawcy czeskiej i polskiej literatury, dziennikarze, i aktorzy, m.in.: Mariusz Szczygieł, Mikołaj Łoziński, Monika Sznajderman, Julia Różewicz, Andrzej Jagodziński, Weronika Murek, František Tichý, Martin Šimečka, Josef Formanek i Ivana Myškova.

KONIEC NA POCZĄTEK
Temat główny tegorocznej edycji brzmi nieprzypadkowo: Polacy i Czesi – (nie)nasz koniec świata? Odnosi się do coraz częściej pojawiającego się w literaturze polskiej, czeskiej i światowej, motywu „końca” – rozumianego bardzo szeroko w sensie geograficznym, politycznym, społecznym, filozoficznym i kulturowym. Wokół tej problematyki i pytań, w odniesieniu do konkretnych publikacji i tytułów z polskiej i czeskiej literatury, będą toczyły się dyskusje i rozmowy festiwalu.

W tym roku jednym z głównych partnerów festiwalu będzie Fundacja Instytut Reportażu, reprezentowana przez Mariusza Szczygła – autora głośnych i tłumaczonych na wiele języków książek o Czechach. Mariusz Szczygieł pojawi się także w roli gościa festiwalu – podczas wieczoru 13 maja, gdzie wystąpi wspólnie z popularną czeską performerką Adelą Elbel.

Spotkania i wydarzenia festiwalowe będą odbywały się w kilku miejscach Warszawy – głównie w Mazowieckim Instytucie Kultury, ale również w Faktycznym Domu Kultury czy siedzibie „Gazecie Wyborczej”.

Festiwal stanowi jedno z głównych wydarzeń (obok Warszawskich Targów Książki w Warszawie 2020), promujących czeską i polską literaturę w Warszawie, gdzie Czechy są Gościem Honorowym. Zakończenie festiwalu zaplanowano 17 czerwca – będzie ono połączone z uroczystym zakończeniem prezydencji Czech w Grupie Wyszehradzkiej.

HRABAL NA START
Festiwal otworzy wieczór literacko-filmowy pt. Hrabal na Elektoralnej / 52 lata później, który nawiązuje do jedynego spotkania autorskiego Bohumila Hrabala w Warszawie w marcu 1968 r. w dzisiejszej siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury przy ul. Elektoralnej 12. Wieczór rozpocznie się o godz. 19:00. Wezmą w nim udział aktor Wojciech Pszoniak i pisarz Janusz Anderman. Zaprezentowany zostanie film Skowronki na uwięzi Jiřígo Menzela wg opowiadań Hrabala, który został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie w 1990 r.

CZESKI JAZZ
Ciekawym wydarzeniem muzycznym w ramach festiwalu będzie koncert Polish-Czech Jazz Connection. 24 marca o godz. 19:00 wystąpią Leszek Żądło i Emil Viklický. Koncert połączony będzie z promocją książki Gorzki Świat Josefa Škvoreckiego (Wydawnictwo Czarne) oraz spotkaniem z tłumaczami czeskiej literatury – Janem Stachowskim i Andrzejem Jagodzińskim. Gościem specjalnym wieczoru będzie Paweł Brodowski – redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum”.

LITERATURA PRZEDE WSZYSTKIM
Wzorem lat ubiegłych miłośnicy polskiej i czeskiej literatury będą mieli okazję wziąć udział w wielu  spotkaniach i panelach dyskusyjnych z pisarzami, tłumaczami, wydawcami i dziennikarzami.  26 marca w Faktycznym Domu Kultury (Warszawa, ul. Gałczyńskiego 12) rozmowę z pisarkami Weroniką Murek (autorką debiutującą w 2015 zbiorem opowiadań pt. Uprawa roślin południowych metodą Miczurina, za który była nominowana do Paszportów „Polityki”, Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada i za który zdobyła Nagrodę Literacką im. W. Gombrowicza) i Ivaną Myškovą, autorką wydanej przez Dowody na Istnienie w tłumaczeniu Elżbiety Zimnej (która tłumaczyć będzie również samo spotkanie) książki Białe zwierzęta są bardzo często głuche.

6 kwietnia w siedzibie MIK miłośnicy wydawnictwa Czarne będą mieli okazję spotkać się z jego redaktor naczelną, pisarką Monika Sznajderman. Spotkanie pt. Pusty las, życie na końcu świata. Rozmowę poprowadzi poetka, publicystka i tłumaczka czeskiej literatury Renata Putzlacher z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

8 maja, również przy Elektoralnej 12, gośćmi spotkania pt. Koniec rodziny? będą: pisarz Mikołaj Łoziński (laureat Nagrody Kościelskich i Paszportów „Polityki”, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”) i jego czeską tłumaczką Lenką Kuhar Daňhelovą. Fragmenty prozy pisarza przeczyta aktor Łukasz Borkowski.

PROGRAM:

MARZEC


7 MARCA, SOBOTA / Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12, bilety

19.00 – Hrabal na Elektoralnej / 52 lata później – wieczór literacko-filmowy z udziałem WOJCIECHA PSZONIAKA i JANUSZA ANDERMANA w 52. rocznicę spotkania Bohumila Hrabala z polską publicznością w marcu 1968 roku.
Projekcja filmu Skowronki na uwięzi Jiřígo Menzela, który został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie w 1990 roku, wg opowiadań Hrabala.
Wieczór prowadzą Elżbieta Szymańska i Aleksander Kaczorowski.

24 MARCA, WTOREK / Mazowiecki Instytut Kultury , Elektoralna 12, bilety
19.00 – Polish-Czech Jazz Connection – LESZEK ŻĄDŁO i EMIL VIKLICKÝ Polsko-czeski koncert jazzowy, premiera książki Gorzki świat Josefa Škvoreckiego Wydawnictwa Czarne.
Spotkanie z tłumaczami czeskiej literatury: JANEM STACHOWSKIM i ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM. Gość specjalny wieczoru: PAWEŁ BRODOWSKI – redaktor naczelny „Jazz Forum”.

26 MARCA, CZWARTEK/ Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12, wstęp wolny
19.00 – Uprawa białych zwierząt metodą Miczurina – spotkanie z pisarkami IVANĄ MYŠKOVĄ i WERONIKĄ MUREK. Rozmowę prowadzi MARIUSZ SZCZYGIEŁ, tłumaczenie – Elżbieta Zimna.

30 MARCA / Mazowiecki Instytut Kultury , Elektoralna 12
11.00 – Transport poza wieczność – spotkanie dla młodzieży z autorem książki – FRANTIŠKIEM TICHYM, i jej tłumaczką ANNĄ WANIK. Książka otrzymała w roku 2018 najważniejszą czeską nagrodę literacką Magnesia Litera. Spotkanie moderuje Elżbieta Szymańska.
Zapisy: e.szymanska@mik.waw.pl
(31 marca dodatkowe spotkanie w Krakowie – szczegóły na stronie http://warsaw.czechcentres.cz)

KWIECIEŃ

6 KWIETNIA, PONIEDZIAŁEK / Mazowiecki Instytut Kultury , Elektoralna 12, wstęp wolny

19.00 – Pusty las, życie na końcu świata – spotkanie autorskie z polską pisarką i właścicielką Wydawnictwa Czarne – MONIKĄ SZNAJDERMAN. Rozmowę prowadzi poetka, publicystka i tłumaczka czeskiej literatury RENATA PUTZLACHER z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

16 KWIETNIA, CZWARTEK / Faktyczny Dom Kultury , Gałczyńskiego 12, wstęp wolny
19.00 – Piąty wymiar w czasach genetyki – spotkanie z pisarzami MARKÉTĄ BAŇKOVĄ i MARTINEM VOPĚNKĄ. Rozmowę prowadzi MARIUSZ SZCZYGIEŁ, tłumaczenie – Elżbieta Zimna.

22 KWIETNIA, ŚRODA / Faktyczny Dom Kultury , Gałczyńskiego 12, wstęp wolny
19.00 – Zniknąć najlepiej dla wszystkich – spotkanie z czeską pisarką i scenarzystką PETRĄ SOUKUPOVĄ, i polską wydawczynią oraz tłumaczką jej książek – JULIĄ RÓŻEWICZ z Wydawnictwa Afera. Rozmowę prowadzi MARIUSZ SZCZYGIEŁ.

28 KWIETNIA, WTOREK / „GAZETA WYBORCZA,” Czerska 8/10, wstęp wolny
19.00 – Koniec obojętności? – spotkanie z publicystą MARTINEM ŠIMEČKĄ, autorem książki Słowacja – dzieje obojętności (Universitas 2019). W rozmowie biorą udział: polski tłumacz książki ANDRZEJ JAGODZIŃSKI oraz Redaktor Naczelny „Gazety Wyborczej” – ADAM MICHNIK. Tłumaczenie spotkań – Maciej Mętrak.
Główny organizator spotkania: „Gazeta Wyborcza”.
(29 kwietnia dodatkowe spotkanie w Lublinie – szczegóły na stronie http://warsaw.czechcentres.cz)

MAJ

8 MAJA, PIĄTEK / Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12, wstęp wolny

19.00 – Koniec rodziny? – spotkanie z pisarzem MIKOŁAJEM ŁOZIŃSKIM i jego czeską tłumaczką LENKĄ KUHAR DAŇHELOVĄ. Rozmowę prowadzą: Urszula Kropiwiec i Elżbieta Szymańska. Fragmenty prozy autora przeczyta ŁUKASZ BORKOWSKI.

13 MAJA, ŚRODA/ Mazowiecki Instytut Kultury , Elektoralna 12, wejściówki
19.00 – Kto się śmieje, pokazuje zęby – show czeskiej performerki ADÉLI ELBEL, z asystą MARIUSZA SZCZYGŁA – pisarza, felietonisty i wydawcy. Po występie rozmowę z artystką poprowadzi Mariusz Szczygieł, tłumaczenie – Edyta Serafin.
Podczas wieczoru KIERMASZ ŚMIESZNEJ CZESKIEJ KSIĄŻKI księgarni Wrzenie Świata w Warszawie.

CZERWIEC

1 CZERWCA, PONIEDZIAŁEK/ Mazowiecki Instytut Kultury , Elektoralna 12, zapisy

11.00 – Dzień Dziecka z czeskim komiksem, czyli Jarmil na Elektoralnej – wernisaż wystawy komiksów czeskiego artysty – MARKA RUBCA, i warsztaty dla dzieci z jej autorem. Spotkanie prowadzą Paulina Czajor, Elżbieta Szymańska, tłumaczenie – Edyta Serafin.
Zapisy: e.szymanska@mik.waw.pl

4 CZERWCA, CZWARTEK/ Mazowiecki Instytut Kultury , Elektoralna 12, wstęp wolny
19.00 – Kronika szaleństwa XX wieku – spotkanie z czeskim pisarzem JOSEFEM FORMÁNKIEM – autorem książki Mówić prawdę wydawnictwa Krytyki Politycznej, i jej tłumaczem  ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM. Tłumaczenie – Maciej Mętrak.

17 CZERWCA, ŚRODA/ Mazowiecki Instytut Kultury , zaproszenia
19.00 – uroczysty finał festiwalu i koncert z okazji zakończenia prezydencji Czech w Grupie Wyszehradzkiej – występ czeskiej orkiestry swingowej The Melody Makers.
Główny organizator: Ambasada Republiki Czeskiej.
Podczas wieczoru wernisaż wystawy Czeskiego Centrum – Tu i teraz. Czeski komiks współcześnie / wystawa dostępna do 30.06.2020.