Polsko-czeska wiosna literatury 2018

1 marca rusza nowy cykl literacki Mazowieckiego Instytutu Kultury i Czeskiego Centrum w Warszawie. Polsko-czeska wiosna literatury 2018 to projekt dla miłośników literatury i kultury Polski i Czech, organizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez oba te narody. W programie znalazły się spotkania ze znanymi polskimi i czeskimi twórcami, m.in.: Olgą Tokarczuk, Dorotą Masłowską czy Radką Denemarkovą. Wydarzenia odbywać się będą w Domu Spotkań z Historią.

Z okazji 100-lecia niepodległości Polski i Czech Mazowiecki Instytut Kultury, wraz z Czeskim Centrum w Warszawie, Instytutem Polskim w Pradze i Biblioteką Václava Havla, organizują dni kultury i literatury polsko-czeskiej w Warszawie i Pradze. Będą one poświęcone zarówno pisarzom współczesnym, jak też nieżyjącym Wielkim Mistrzom – wybitnym osobowościom twórczym XX wieku, takim jak: Vaclav Havel, Josef Škvorecký, Sławomir Mrożek i Leszek Kołakowski. Cykl będzie okazją do spotkania dwóch bliskich i zarazem różnych kultur oraz do lepszego poznania kraju naszych sąsiadów z południa. W spotkaniach i dyskusjach wezmą udział znani twórcy z obu krajów – m.in. Olga Tokarczuk, Dorota Masłowska, Radka Denemarková, Mariusz Surosz, Anna Janko, Adam Zagajewski.

W programie nie zabraknie atrakcji dla dzieci – bardzo ciekawą ofertę dla najmłodszych czytelników przygotowały cenione wydawnictwa z Polski i Czech: Wytwórnia, Dwie Siostry i Baobab. Inauguracja programu 1 marca w Warszawie, w Domu Spotkań z Historią, będzie połączona z wieczorem poświęconym Oldze Havlovej z udziałem Anny Freimanovej z Biblioteki Vaclava Hávla w Pradze.

Fragmenty utworów czytać będą znani polscy aktorzy: Danuta Stenka, Dorota Landowska, Katarzyna Herman, Andrzej Mastalerz i Jacek Braciak. Wydarzenia w Warszawie odbędą się w Domu Spotkań z Historią w dniach od 1 do 18 marca, spotkania w Pradze zaplanowano w maju podczas targów książki. Część warszawska programu zakończy się 24 marca w Teatrze na Woli wieczorem Bohumila Hrabala, zorganizowanym z okazji 50. rocznicy spotkania autorskiego pisarza w Polsce.

PROGRAM Dom Spotkań z Historią w Warszawie, ul. Karowa 20 WSTĘP WOLNY

1.03 / czwartek
18.00 /
inauguracja Bohaterowie niepodlegli – Projekcja czeskiego dokumentu fabularyzowanego o Oldze Havlovej –Olga (reż. Miroslav Janek, 2014, 87 min.).
Spotkanie z przyjaciółką i współpracownicą Havlów – ANNĄ FREIMANOVĄ (Biblioteka Václava Havla), rozmowę poprowadzi ANDRZEJ JAGODZIŃSKI. Listy do Olgi Václava Havla przeczyta ANDRZEJ MASTALERZ.

2.03 / piątek
18.00 
Jednostka wobec historii – Spotkanie z czeską pisarką RADKĄ DENEMARKOVĄ i tłumaczką OLGĄ CZERNIKOW, rozmowę poprowadzi KAROLINA SULEJ. Fragmenty książki Przyczynek do historii radości Radki Denemarkovej przeczyta DOROTA LANDOWSKA .

3.03 / sobota
16.00 
Jednostka wobec historii – Spotkanie z pisarką OLGĄ TOKARCZUK, rozmowę poprowadzi REMIGIUSZ GRZELA. Fragmenty prozy autorki przeczyta KATARZYNA HERMAN.
18.00 Spotkanie z pisarką DOROTĄ MASŁOWSKĄ oraz tłumaczką i pisarką BARBARĄ GREGOROVĄ, rozmowę poprowadzi AGATA GRENDA.

4.03 / niedziela
12.00
Dwanaście Światów. Wystawa czeskiej ilustracji książkowej dla dzieci – otwarcie wystawy prac nagradzanych czeskich ilustratorów. Wystawa czynna do 18.03.2018 roku.
13.00, 14.30 Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu – spotkania dla dzieci 6-10 lat Warsztaty plastyczne wydawnictwa Wytwórnia promujące historię oraz teraźniejszość polskiego wzornictwa, a także współczesną polską grafikę książkową. Warsztaty poprowadzi EWA SOLARZ – autorka Ilustrowanego elementarza polskiego dizajnu, czyli 100 projektów narysowanych przez 25 ilustratorów. Warsztatom będzie towarzyszył kiermasz książek wydawnictwa Wytwórnia.

17.03 / sobota
16.00 100-lecie Mistrzów – Spotkanie poświęcone czeskiemu pisarzowi Josefowi Škvoreckiemu, rozmowę z tłumaczem ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM poprowadzi wydawca Tomasz BRZOZOWSKI. Fragmenty Przypadków inżyniera ludzkich dusz Josefa Škvoreckiego przeczyta JACEK BRACIAK.
17.30 Jednostka wobec historii – Spotkanie z MARIUSZEM SUROSZEM – polskim pisarzem mieszkającym w Czechach, rozmowę poprowadzi TERESA DROZDA. Fragmenty książki Ach, te Czeszki Mariusza Surosza przeczyta DANUTA STENKA.
19.00 Bohaterowie niepodlegli – Projekcja polsko-czeskiego filmu o Karelu Krylu, bardzie czechosłowackiej opozycji – Braciszek Karel (2016, 56 min.). Spotkanie z reżyserką KRYSTYNĄ KRAUZE, rozmowę poprowadzi TERESA DROZDA.

18.03 / niedziela
12.00 Razem w ilustracji – Prezentacja i kiermasz książek polskiego wydawnictwa Dwie Siostry i czeskiego wydawnictwa Baobab z udziałem autorki książek dla dzieci OLGI ČERNEJ z FundacjI Miroslava Šaška. 13.00 Z czego cieszy się Cieszko? – spotkanie dla dzieci 6-10 lat Warsztaty plastyczne wydawnictwa Dwie Siostry połączone z projekcją multimedialną i czytaniem przez aktorów książki Nowe ucieszki Cieszka Zdenka Svěráka. Warsztaty poprowadzi ilustratorka EWA STIASNY.
14.30 Loteria – Poznaj świat! – spotkanie dla dzieci 6-10 lat Warsztaty plastyczne czeskiego wydawnictwa Baobab połączone z grą i loterią dla dzieci, w której każdy los wygrywa – uczestnicy udadzą się w podróż i zbadają dalekie kraje na obrazach i w książkach Miroslava Šaška. Warsztaty prowadzi VA VOLFOVÁ .  

24.03 / sobota WIECZÓR HRABALA Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Scena na Woli im. T. Łomnickiego ul. Kasprzaka 22
Wstęp z zaproszeniami
Wieczór Bohumila Hrabala, zorganizowany w 50. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza, które odbyło się 7 marca 1968 roku w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie – obecnej siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film Pociągi pod specjalnym nadzorem Jiřego Menzla na podstawie opowiadania Hrabala.
19.00 Pociągi pod specjalnym nadzorem – spektakl w reż. Jakuba Krofty wg prozy Bohumila Hrabala.
20.40 Hrabal w Warszawie. 50 lat później Spotkanie z twórcami spektaklu – reżyserem JAKUBEM KROFTĄ i pisarzem JANUSZEM ANDERMANEM. Rozmowę poprowadzi ALEKSANDER KACZOROROWSKI – tłumacz i autor książki biograficznej o Bohumile Hrabalu. Podczas wieczoru zostanie zaprezentowana wystawa grafik z cytatami zaczerpniętymi z utworów Bohumila Hrabala pt. Ten świat jest opętańczo piękny.