POKAZ SPECJALNY: Warszawa czyta – Wielkie piękno / La Grande Bellezza

Warszawa Czyta „Wielkie piękno” Paolo Sorrentino

Miasto fascynuje twórców filmowych. Berlin, Moskwa, Paryż – tu zrealizowano pierwsze arcydzieła kina niemego. To właśnie w miastach powstały filmy, które zna każdy miłośnik i każda miłośniczka kina na świecie. O tym, jak kino i „Niewidzialne miasta” są w stanie zawojować naszą wyobraźnię, mimo że nawet nie ruszymy się z kinowego fotela w Warszawie, porozmawiają filmoznawcy -Marta Sikorska i Jacek Dziduszko i krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz. Dyskusja odbędzie się przed pokazem „Wielkiego piękna” w reżyserii Paolo Sorrentino – filmu-hołdu złożonego Wiecznemu Miastu.

WIELKIE PIĘKNO (La Grande Bellezza, reż. Paolo Sorrentino) Jep Gamberdella – przystojny, czarujący mężczyzna – pomimo pierwszych oznak starzenia się w pełni korzysta z miejskiego życia. Chodzi na szykowne kolacje i przyjęcia, gdzie jego bystry dowcip i przyjemne towarzystwo są zawsze mile widziane. Na tarasie jego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum, wydaje przyjęcia, na których „ludzka aparatura” rozbierana jest do naga i gdzie rozgrywana jest komedia nicości. 

WARSZAWA CZYTA – to szereg akcji, których celem jest dyskusja, interpretacja lub twórcze rozwinięcie wątków jednej książki. Całe miasto na kilka dni zmienia się w dyskusyjny klub czytelniczy. Wybrana książka staje się tematem różnego rodzaju wydarzeń, a przede wszystkim rozmów, dyskusji. 
W tym roku bohaterką akcji będą „Niewidzialne miasta” Italo Calvino. Przez cztery majowe dni (14-18 maja) odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych związanych z książką, która mają aktywizować różne grupy społeczne i wiekowe.