Pokaz pierwszego filmu dokumentalnego o pańszczyźnie „Niepamięć”

Film dokumentalny „Niepamięć” to rejestracja spotkania Magdy, dziewczyny o chłopskich korzeniach i Franciszka, młodego arystokraty, którzy wyruszyli razem w podróż na lubelsko-podkarpacką wieś, żeby zastanowić się nad tym, czy historia społeczna naszego kraju wpływa na to, kim jesteśmy dzisiaj i na to, jak… myślimy o samej historii.

Celem Magdaleny Barteckiej, producentki i zarazem bohaterki filmu było stworzenie przestrzeni do rozmowy o stosunkach pańszczyźnianych i przywrócenie im należnego miejsca w naszej pamięci. Praca nad filmem i osobista konfrontacja z tym tematem okazała się wyzwaniem dla obojga bohaterów, którzy odkryli, że budzi to w nich silne emocje i że mimo braku bezpośrednich świadków czasów, o których mowa, wciąż trudno jest rozmawiać o dawnych i współczesnych podziałach.

Po projekcji zapraszamy widzów do dyskusji na temat filmu, w której wezmą udział Marta Duch-Dyngosz (miesięcznik „Znak”), Alicja Czyczel (Stowarzyszenie Folkowisko) i dr Łukasz Maurycy Stanaszek (Pracownia Antropologiczna w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie). Spotkanie poprowadzi dr Paweł Matwiejczuk (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie). Dyskusję wzbogacą materiały filmowe przygotowane przez pracowników PME w Warszawie.

wstęp wolny