Pokaz filmu + dyskusja: „Niewinne” w reż. Anne Fontaine w ramach cyklu „Obrazy Historii”

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają na pokaz filmu „Niewinne” w reżyserii Anne Fontaine w ramach cyklu „Obrazy Historii”.

Po projekcji odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział: filmoznawczyni i kulturoznawczyni dr hab. Katarzyna Taras, historyczka i dziennikarka dr Ewa Czaczkowska oraz historyk dr Piotr Gontarczyk. Dyskusję poprowadzi Wojciech Saramonowicz.

Data: 31 maja (środa), godz. 19.00
Dyskusja rozpocznie się około godz. 21.00

Miejsce: Kino Elektronik, ul. Gen. Zajączka 7, Warszawa

Bezpłatne wejściówki na pokaz i dyskusję są dostępne w kasach kina “Elektronik”. Kasy są czynne codziennie od godz. 16.00.
Osoby posiadające wejściówki powinny przybyć do sali do godz. 18.50. Później wejściówki nie będą honorowane.

O filmie i dyskusji:
„Niewinne“ w reż. Anne Fontaine to historia młodej lekarki francuskiego Czerwonego Krzyża, która tuż po wojnie pracuje na terenie Polski. W jednym z klasztorów odkrywa porażającą prawdę o „wyzwoleniu“ przyniesionym przez Armię Czerwoną w latach 1944-1945. Film oparto na prawdziwym dramacie sióstr zakonnych, które zgwałcili żołnierze Armii Czerwonej.
Jak zwykle w przypadku „Obrazów Historii“ po projekcji zapraszamy do dyskusji na temat filmu, a także prawdziwej historii – skutkach wejścia do Polski armii Stalina i powszechnej po wojnie przemocy seksualnej.

O uczestnikach debaty:
dr hab. Katarzyna Taras – adiunkt na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i w Warszawskiej Szkole Filmowej. Historyczka i krytyczka filmowa. Zajmuje się najnowszym kinem polskim i teoretycznymi aspektami sztuki operatorskiej. Autorka wielu książek z dziedziny filmoznawstwa; publicystka, konsultantka programowa Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

dr Ewa Czaczkowska – adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i założycielka Fundacji Areopag XXI, która prowadzi portal areopag21.pl. Dziennikarka i historyk. Jest autorką książek biograficznych dotyczących osób związanych z Kościołem Rzymskokatolickim: ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, św. Faustyny Kowalskiej, błog. ks. Jerzego Popiełuszki; za swoje publikacje była trzykrotnie wyróżniana nagrodą „Feniks” przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

dr Piotr Gontarczyk – pracownik Biura Badań Historycznych IPN. Polski politolog, historyk i publicysta. W latach 1998–2005 pracował w Biurze Rzecznika Interesu Publicznego, a od 2006 roku związany jest zawodowo z IPN. Jest autorem kilkuset artykułów i polemik na łamach periodyków naukowych, a także wielu gazet i czasopism.
Wojciech Saramonowicz – scenarzysta, script doctor, dziennikarz, twórca programów telewizyjnych, operator. Jest wykładowcą scenopisarstwa i dramaturgii filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pracuje w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami.

O cyklu:
„Obrazy Historii” to cykl pokazów filmów o tematyce historycznej. Raz w miesiącu Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają Państwa do obejrzenia filmu oraz wzięcia udziału w spotkaniu z twórcami i historykami. Wspólnie będziemy dyskutować, zastanawiać się nad prawdami i mitami obejrzanych historii, szukać znaczeń jakie niosą za sobą prezentowane obrazy, a także jak obecnie wpływają na nasze postawy.