Po kolei. Przewodnik podwarszawski

Czasem kwadrans, czasem godzinę drogi od domu. Kolejką, rowerem, na piechotę. Z przyjaciółmi, z dziećmi, samotnie. Warszawa i jej okolice pełne są niezwykłych, wartych odwiedzenia miejsc – pod względem przyrodniczym, historycznym, kulturowym czy krajobrazowym. Mimo to dla warszawiaków wymarzona podróż zaczyna się zdecydowanie bardziej na Okęciu niż na którymś z dworców. 

W naszym przewodniku „PO KOLEI” zachęcamy do odkrywania nieznanego, bliskiego Mazowsza i podpowiadamy, od czego zacząć. Opisujemy osiem podwarszawskich linii kolejowych, osiemnaście stacji – od Tworek, przez Sochaczew, Urle, Otwock, po Warkę.
Zachęcamy do ruszenia z domu – poza granice miasta, do miejsc mijanych często w drodze na „prawdziwy” urlop, nieoczywistych i ciekawych – jeśli tylko wie się, gdzie szukać i kogo pytać o drogę.

Jednocześnie widzimy, że głód takich lokalnych wypraw jest ogromny i nie jesteśmy w „Krajobrazie” jedyni. Dlatego do dyskusji zaprosiliśmy znawców „mazowieckiej egzotyki”. Wspólnie zastanowimy się, czy moda na lokalne podróże może dorównać na przykład tej na zdrowe gotowanie, czy lepiej takie wycieczki odbywać samotnie, czy robić z nich od razu ruch społeczny jak i nie wpaść w sidła podmiejskiego postkolonializmu.

W dyskusji wezmą udział:

Ewa Pietraszek, etnografka i animatorka kultury, działa na rzecz dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Doliny Świdra i linii otwockiej jako członkini stowarzyszenia Chodź nad Świder, współautorka audioprzewodników „Do usłyszenia” po Otwocku i Świdrze, a także współtwórczyni inicjatywy „Kobiety Otwocka”

Adam Robiński, dziennikarz, debiutował w „Życiu Warszawy”, związany m.in. z „Rzeczpospolitą” i „National Geographic Polska”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy, autor książki „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg” (2017)

Jarosław Ziółkowski, aktywista i dziennikarz, redaktor Magazynu Kontakt, członek Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz. Jeden z 5 pierwszych zdobywców Korony Warszawy, zawodnik grupy kolarskiej WigRak w ramach której na rowerze Wigry 3 startował w Tour de Pologne 2016. Współredaktor przewodnika „Po kolei”.

Prowadzenie: Dorota Borodaj (Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz)