Plan Filmowy na Placu Zabaw

Podobnie jak w zeszłym roku, podzieliliśmy program na kilka sekcji tematycznych, w tym:
AKCJA: czyli mniej lub bardziej konwencjonalne filmy akcji, strzelaniny, pościgi, szemrane interesy, intrygi i postaci spod ciemnej gwiazdy ;) 
MUZYKA: czyli obrazy w których muzyka i jej tworzenie odgrywa rolę pierwszoplanową. Historie muzyków od Charlesa Bradleya po Erykah Badu!
WATCH DOCS: we współpracy z działającym z powodzeniem już kilkanaście lat festiwalu filmów dokumentalnych poświęconych prawom człowieka, stworzyliśmy cykl filmów o emigrantach, o forcie Europa, o Frontexie i o tym jak współczesny świat radzi sobie z imperialną przeszłością (?).
CULT CLASSIC: filmy, które błyskawicznie zdobyły miano „kultowych”. Świetnie oddające duch swojego czasu, często energetyczne petardy.

 

LINE UP:


AKCJA:
1.07 WTOREK
„OBYWATEL roku” | Hans Petter Moland | Norwegia | 2014
trailer: https://www.youtube.com/watch?v=shvRb3fqIL0

Norwegia, kraj porządnych ludzi. A najbardziej porządnym z porządnych jest Nils. W uznaniu ciężkiej pracy na rzecz społeczności oraz przepustowości lokalnych dróg zdobył właśnie tytuł Obywatela Roku. Radość Nilsa nie trwa jednak długo. Jego syn staje się przypadkową ofiarą w porachunkach przestępczego półświatka. Nils decyduje się na własne, amatorskie śledztwo. Porządek musi być. Jego niekonwencjonalne metody niezamierzenie wywołują wojnę wśród konkurujących gangów. Nawet w kraju tak porządnym i poukładanym jak Norwegia sprawy nie zawsze toczą się zaplanowanym torem.

Zabawnie żąglująca stereotypami czarna komedia z norweskim rodowodem.

MUZYKA:
8.07 WTOREK
„O KROK OD SŁAWY” | Morgan Neville | USA | 2014
trailer: https://www.youtube.com/watch?v=tWyUJcA8Zfo

Miliony osób znają ich głosy, ale nikt nie zna ich imion. W swoim nowym, wciągającym filmie Morgan Neville – zdobywca wielu nagród za reżyserię – rzuca światło na prawdziwe historie chórzystek i chórzystow skrytych za sukcesami największych gwiazd muzyki 21. wieku. Triumfalny i jednocześnie chwytający za serce obraz jest zarówno hołdem złożonym głosom, które ukształtowały i wystylizowały muzykę popularną, jak i odzwierciedleniem konfliktów, poświęceń i sukcesów tych, których kariera polegała na współbrzmieniu z innymi.

„O krok od sławy” przeszedł triumfalnie przez kilkadziesiąt festiwali filmowych na całym świecie, zaś w marcu 2014 został uhonorowany nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego.

Nagrodzony OSCAREM, chwytający za serce dokument rzucający światło na prawdziwe historie chórzystek i chórzystow skrytych za sukcesami największych gwiazd muzyki 21. wieku.

MUZYKA:
15. 07 WTOREK
„What difference does it make? ” | 2014

Świetny obraz o „robieniu” muzyki prosto z kuźni Red Bull Music Academy.

“What Difference Does It Make: A Film About Making Music” to niesamowita podróż przez wszystkie aspekty tworzenia i wykonywania muzyki. Przewodnikami w tej podróży będą kultowe postacie, jak Lee ‚Scratch’ Perry, Brian Eno, Philip Glass, Giorgio Moroder, Erykah Badu, Nile Rodgers, Rakim, Skream, Q-Tip, Bernie Worrell, Egyptian Lover, Ken Scott, Thundercat, Richie Hawtin, James Murphy, Debbie Harry, Stephen O’ Malley i wielu innych!

WATCH DOCS:
22. 07 WTOREK
WATCH DOCS! szczegóły wkrótce!

AKCJA:
29. 07 WTOREK
„Z OSTATNIEJ CHWILI” | Johnnie To | Chiny, Hong Kong| 2004

Pięciu złodziei zmusza do kapitulacji i upokarza oddział pościgowy policji. Po tym wydarzeniu władze decydują się odzyskać dobre imię i złapać bandytów za wszelką cenę. Mobilizują w tym celu całe miasto. Trzydzieści tysięcy policjantów patroluje każdą ulicę. Detektyw Heng prowadzący śledztwo na własną rękę, przypadkowo odkrywa kryjówkę złodziei…

MISTRZ KINA AKCJI Z HONG KONGU. Zawrotne tempo akcji spod znaku wystrzałów i mafijnych porachunków.