Wystawa Jerzego Goliszewskiego *Rockets to nowhere*

Nowa wystawa Jerzego Goliszewskiego „Rockets to nowhere” to opowieść o kosmosie. O tej nieskończonej przestrzeni, która budzi lęk i nostalgię jednocześnie. O tęsknocie, którą rodzą niezrealizowane dotąd wizje przyszłości i podboju innych planet.

Artysta odwołuje się do całego spektrum „kosmicznych” estetyk, od filmów Stanley’a Kubricka po popowe komiksy o międzygalaktycznych bohaterach, w których w różny sposób odbijały się echa zimnej wojny i wyścigu zbrojeń. Sam tytuł wystawy został zaczerpnięty z jednej z książek Lestera Del Rey’a, autora i wydawcy popularnej fantastyki naukowej w latach 50. XX wieku w USA.

Rzeźby Goliszewskiego, skrajnie minimalistyczne, poddane swego rodzaju dizajnerskiej dyscyplinie, przywołują czasy, kiedy jeszcze wierzono, że istnieje postęp w formie zaplanowanej, że można go zaprojektować i kontrolować. Dziś wiemy, że świat nie jest czarno-biały, tak jak prace na wystawie, że eksploracja kosmosu nie jest już priorytetem dla konkurujących ze sobą mocarstw.

Jerzy Goliszewski
Tworzy rzeźby, instalacje oraz projekty site-specific. Studiował malarstwo i grafikę w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Laureat, między innymi, nowojorskiej nagrody CEC ArtsLink Award (2010) oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w 2014 roku. Pokazywał swoje prace Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz wielu instytucjach w Polsce i za granicą. Od 2013 roku mieszka i pracuje w Berlinie.