Od pewnego czasu mieszkam w czyimś śnie

16 lutego w Galerii CONTRAST odbędzie się wernisaż wystawy Bartłomieja Kiełbowicza.

Czy możliwe jest znalezienie się w czyimś śnie, w cudzej wyobraźni? Co się dzieje, gdy nagle zostajemy wrzuceni w samo epicentrum podświadomości innego człowieka, w świat tak odmienny, że prawie nierealny? Bartłomiej Kiełbowicz doświadczył tego kilka lat temu. Efektem tej podróży – zarówno symbolicznej, jak i realnej – jest wystawa. 

Zgromadzone w Galerii CONTRAST prace pochodzą z ostatnich dwóch lat. Punktem wyjścia prowadzonej narracji jest okres współpracy Kiełbowicza z brukselską Roberto Polo Gallery, a w szczególności czas spędzony na rezydencji artystycznej w domu zaprzyjaźnionej z marszandem hrabiny. Wraz z innym polskim twórcą – Tomaszem Partyką – przez miesiąc mieli przebywać w zamknięciu, niczym renesansowi malarze zachwycać się pięknem otaczającej przyrody. W efekcie idylliczny pejzaż bardzo szybko zmienił się w opresyjną scenerię, a niemożność wydostania się ze złotej klatki tylko spotęgowała wrażenie wyobcowania i odrealnienia.

Zbiór wieloformatowych obrazów, rysunków, drobnych obiektów oraz fotografii jest wyjątkową i bardzo osobistą kroniką tygodni spędzonych w belgijskiej rezydencji. „Od pewnego czasu mieszkam w czyimś śnie…” to forma artystycznego papierka lakmusowego, będącego zapisem stanów emocjonalnych przeżywanych wówczas przez Kiełbowicza. Od szkiców, przedstawiających porzucone przez dawnych właścicieli przedmioty – opuszczone i wypaczone przez upływ czasu – po wielkoformatowe rysunki i obrazy, sugerujące wszechogarniający wówczas artystę stan izolacji. Odseparowanie od świata zewnętrznego zaowocowało serią różnorodnych realizacji, które w spójny i dość przejrzysty sposób dokumentują każdy dzień niezwykłego stypendium.


Bartłomiej Kiełbowicz (ur. 1985) ukończył Wydział Malarstwa w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego dyplom, obroniony w 2009 roku w pracowniach prof. Jarosława Modzelewskiego i prof. Pawła Bołtryka był prezentowany podczas wystawy najlepszych dyplomów COMING OUT w 2009 roku. Przez dwa lata związany był z Roberto Polo Gallery w Brukseli. Wystawiał m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii 81, Galerii Schody, Galerii Podlaskiej, BWA Zielona Góra. Twórca murali, m. in. dla Galerii XXI w Warszawie i CSW Elektrownia w Radomiu. Laureat Nagrody Artystycznej Siemensa za 2009 rok.