O listach i przyjaźni Szymborskiej i Barańczaka

Wyjątkowy wieczór rozmów poświęcony dwojgu niezapomnianym poetom i ich niezwykłej przyjaźni. O książce „Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011” Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka rozmawiać będą poeci
RYSZARD KRYNICKI,
MICHAŁ RUSINEK
i JOANNA SZCZĘSNA, biografka Wisławy Szymborskiej.
Wyboru i opracowania listów dokonał Ryszard Krynicki, który poprowadzi spotkanie.

Uwaga: wyjątkowo to spotkanie rozpoczniemy o godz. 18.00.

O KSIĄŻCE:

Ta znajomość rozpoczęła się w 1972 roku od wymiany listów: STANISŁAW BARAŃCZAK, wówczas redaktor poznańskiego miesięcznika „Nurt” poprosił listownie WISŁAWĘ SZYMBORSKĄ o wiersze do druku. Krakowska poetka odpisała życzliwie, wyjawiając przy tym, że twórczość Barańczaka nie jest jej obca. Korespondowali przez prawie czterdzieści lat, a początkowo zawodowa wymiana listów dała początek przyjaźni. Chociaż twarzą w twarz spotkali się nie więcej niż kilkanaście razy, a na „ty” przeszli korespondencyjnie.

Wydany niedawno tom „Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011” to fascynujący, bogaty i wielowymiarowy portret owej przyjaźni. W korespondencji Szymborskiej i Barańczaka, najpierw wynikającej z wzajemnego zainteresowania swoją twórczością, z czasem coraz częściej dochodzi do głosu sfera prywatna, którą oboje zwykli starannie chronić. Ich listy są m.in. źródłem wiedzy o emigracyjnych doświadczeniach Barańczaka i o szczególnej sytuacji, w której znalazła się Szymborska po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla.

Korespondencja zawiera też karty pocztowe oraz różnego typu załączniki, głównie dołączane do listów teksty literackie. Owe „cudeńka” to także listy do sekretarza Noblistki, Michała Rusinka, kopie przekładów Stanisława Barańczaka wierszy żartobliwych i dziwacznych oraz zabaw słownych z dedykacjami dla Wisławy Szymborskiej.

Materiał do książki zebrał i opatrzył komentarzem wybitny poeta Ryszard Krynicki, który znał Wisławę Szymborską i przez wiele lat przyjaźnił się ze Stanisławem Barańczakiem. W Big Book Cafe w rozmowie z Joanną Szczęsną, biografką Noblistki, i Michałem Rusinkiem opowie o pracy nad książką i o samych poetach.