Nowa nadzieja: Biuro budowy pomnika

11/05/2017, godzina 20:00
„Biuro budowy pomnika”
reż. Karolina Breguła, 70′
pokaz z cyklu {Nowa nadzieja}
wstęp wolny

O filmie
„Biuro budowy pomnika” opowiada historię ludzi pochodzących z miasta, które przestało istnieć.
Zmuszeni do przeprowadzki bohaterowie nieporadnie próbują odnaleźć się w nowej sytuacji poprzez kreowanie własnych zasad rządzących rzeczywistością, opierających się na rutynie i powtarzalności specyficznych gestów. Ich czas wypełnia poszukiwanie czegoś, co mogłoby określić i zdefiniować ich tożsamość. Wśród nich jest sprzedawczyni biletów, która zaniedbuje swoje obowiązki zawodowe i życie osobiste, bez reszty oddając się nietypowej pasji, jaką jest zbieranie zębów. Z czasem kolekcjonerka uświadamia sobie, że jej zbiory to symboliczny kapitał, którym, jak za pomocą tytułowego pomnika, można sterować emocjami innych ludzi. Nieznaczna na początku kolekcja staje się więc potencjalnym narzędziem władzy.
Poprzez metaforyczne odwołanie do zbiorów muzealnych Breguła wskazuje na rolę dziedzictwa w życiu wspólnoty i w podtrzymywaniu spójnej tożsamości grupy, a także wraca do pytania o wykorzystanie muzeum jako instrumentu władzy.
Biuro budowy pomnika kieruje również naszą uwagę na sytuację ludzi zawieszonych w nie-miejscach – wrzuconych w nomadyczny tryb życia, zmuszonych do poszukiwania nowej przestrzeni życiowej i budowania od nowa relacji z otoczeniem. Miejsce, w którym zamieszkali bohaterowie, to przechodzący – jak oni – transformację tożsamości modernistyczny gigant, opuszczony przez użytkowników, dla których powstał.

O cyklu
W polskim kinie dzieje się o wiele więcej niż się wydaje. Polskie filmy i ich twórcy od kilku lat doceniani są na zagranicznych festiwalach, filmy są pokazywane i komentowane na całym świecie, ale zainteresowanie to rzadko wychodzi poza zamknięty krąg branży filmowej. Widzom spoza niego bardzo trudno zobaczyć te filmy – najczęściej krótkie metraże, dokumenty,eksperymenty, które kończą swój festiwalowy żywot z mnóstwem nagród,ale też często bez możliwości prezentacji szerszej publiczności. Nowym cyklem w U–jazdowskim chcemy dać widzom kinowym możliwość skonfrontowania się z tą nową młodą energią, która buzuje w rodzimej kinematografii. Będziemy rozmawiać z twórcami, nie tylko o ich filmach, także o ich miejscu w łańcuchu produkcyjnym i jego wpływie na kształt kina.