NOC MUZEÓW z pokazem kostiumów „VIVE LA MODE”

 

Podczas NOCY MUZEÓW 2017 w Warszawie na dziedzińcu Muzeum Pałacu Króla Jana III  w Wilanowie odbędzie się specjalny pokaz kostiumów Wyższej Szkoły Artystycznej pod tytułem VIVE La MODE – czyli Francuzki na polskim tronie.

Ten epokowy pokaz mody obejrzeć będzie można w sobotę, 20 maja o godz. 21:00 w Wilanowie.

– Z przyjemnością po raz kolejny WSA uczestniczy w tym corocznym wyjątkowym święcie kultury, sztuki i nauki jakim jest Noc Muzeów. Wspólnie z  Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, zapewnimy odwiedzającym podróż w modową przeszłość, tym razem sięgniemy do mody francuskiej, czyli tej uznawanej za wyznacznik stylu na całym świecie. Serdecznie zapraszamy na pokaz! – mówi Agata Manowska, Dyrektor Artystyczna Wyższej Szkoły Artystycznej.
Pokaz mody jak i całe wydarzenie poprowadzi Agnieszka Dagmara Michalczyk, Prezes Fundacji im. Królowej Marii Kazimiery. Jako modelki wystąpią uczestniczki programu „Debiutantki”. Wcielą się one w postacie pięknych, wytwornych dam i wystąpią w klasycznych barokowych sukniach. Barok to okres w modzie pełen przepychu i teatralnych strojów i takie zaprezentowane zostaną w sobotę.
Kostiumy są ręcznie wyszywane i ozdabiane w pracowni WSA, gdzie studenci dbają o każdy najmniejszy detal. Twórcy podczas pokazu chcą powrócić do tradycji wysokiego krawiectwa, gdzie suknie same w sobie były dziełem sztuki, zaś dla noszącej je damy suknia była wyjątkowa i jedyna. Pokaz ma być odtrutką na wszechobecne powielanie i produkcję masową, a modelki zaprezentują unikatowe stroje.
Jako że barok uwielbiał sięgać po anielską stylistykę, nie zabraknie także strojów nawiązujących do aniołów. Kostiumy powstały w oparciu w wizerunek aniołów, jaki panował w świecie mody, sztuki literatury, zaś finalny efekt na pewno zaskoczy widzów.

Kostiumy zaprezentowane podczas pokazu mody będą wystawione na ekspozycji Zamku w Wilanowie. Ekspozycja udostępniona będzie do ogólnego zwiedzania. 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.