Noc Muzeów w Teatrze Polskim

20 maja 2017 r. zapraszamy na NOC MUZEÓW w Teatrze Polskim.

O godz. 22.00, Cafe Teatr (wejście od ul. Karasia 2) – Czytanie sztuki Arnolda Szyfmana „Fifi”

W grudniu 1905 roku, 23-letni Arnold Szyfman, składa dyrektorowi krakowskiego Teatru Miejskiego w Krakowie – Ludwikowi Solskiemu, swoją debiutancką sztukę pt. „Fifi”…

Piękna, młoda dziewczyna przyciąga do nocnej kawiarni „Eros” rzesze zamożnych panów spragnionych rozrywek i damskiego towarzystwa. Wyzyskiwana przez właściciela lokalu, pogardzana przez społeczeństwo, zmęczona przygodnymi romansami marzy o szczęściu i lepszej przyszłości u boku mężczyzny, który zapewniłby jej dobre, stateczne życie. Chwytając nadarzającą się okazję, Fifi przyjmuje propozycję zostania „uczciwą żoną” i wychodzi za, spotkanego przypadkiem, młodego lekarza. Wkrótce jednak życie damy zaczyna ją nudzić, podobnie jak mąż – zapracowany, stroniący od rozrywek, zatopiony w książkach naukowiec. Po czterech miesiącach Fifi, rozczarowana małżeńskim stanem i „grobową atmosferą” mieszczańskiego domu, powraca do swej kawiarni w noc sylwestrową, witana przez stałą klientelę śpiewem i szampanem.

Opowieść o losach „dziewczyny upadłej” spotkała się z zainteresowaniem Solskiego i została wystawiona 13 stycznia 1906 roku w znakomitej obsadzie z Ireną Solską w roli tytułowej oraz Ludwikiem Solskim, Jerzym Leszczyńskim, Aleksandrem Zelwerowiczem, Józefem Węgrzynem i Juliuszem Osterwą – którzy już niebawem mieli ponownie podjąć współpracę z Szyfmanem i stać się gwiazdami w zespole Teatru Polskiego w Warszawie.
BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DOSTĘPNE W KASIE TEATRU.

23.00-02.00
– Teatr od kulis – Fascynująca wycieczka za kulisy Dużej Sceny Teatru Polskiego w zaledwie kilka dni po najnowszej premierze Teatru – „Mąż i żona” Aleksandra Fredry w reżyserii Jarosława Kiliana! Jedyna okazja, żeby zobaczyć to, „czego nie widać” na co dzień, z perspektywy widza – garderoby, magazyn dekoracji, zaplecze sceniczne i wiele innych tajemniczych miejsc.
Wejście od Pasażu Arnolda Szyfmana (z lewej strony budynku).

– Zagraj z Fredrą – interaktywne zwiedzanie Foyer Dużej Sceny z Aleksandrem Fredrą w roli przewodnika.

– Totalna nocna wyprzedaż! – tylko w Noc Muzeów bilety na spektakle repertuarowe Teatru Polskiego do nabycia w wyjątkowych cenach