Noc Muzeów w Akademii Sztuk Pięknych

Kolejny raz zapraszamy w tę wyjątkową noc do odwiedzenia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Czekamy na Was jak zwykle przy Krakowskim Przedmieściu 5, ale także w nowym budynku ASP przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 37/39 (o tym więcej już wkrótce)!

Krakowskie Przedmieście – na dziedzińcu

Wideo-mapowanie 21.00-00.00
Mapping połączony z koncertem Warsaw Laptop Orchestra będzie ogólnodostępną atrakcją podczas warszawskiej Nocy Muzeów zorganizowaną na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 16 maja 2015.

W Noc Muzeów zobaczymy specjalnie opracowane prace wizualne przygotowane przez artystów i studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierownictwem Rocha Forowicza. Mapping opracowano specjalnie z myślą o fasadzie Pałacyku Rektoratu ASP. Pokaz zostanie zilustrowany muzycznie przez Warsaw Laptop Orchestra, formację tworzącą współczesne kompozycje elektroniczne.
Prace prezentowane będą w postaci kilkunastu krótkich, kilkuminutowych wizji przygotowanych między innymi przez: Rocha Forowicza, Magdę Kołodzińską, Justynę Gojny, Pawła Kurylaka, Rafała Kusego, Dominikę Wyzner, Barbarę Nizioł, Zuzannę Kołodziej, Adriana Cognac, Mariannę Dębską oraz innych młodych twórców.
Wydarzenie rozpocznie się o zmierzchu przy gmachu głównym ASP.
Adres: ul. Krakowskie Przedmieście 5.

Warsaw Laptop Orchestra jest jedynym stale działającym, wieloosobowym zespołem laptopowy w Europie. Zespół działa od 8 lat dzięki kurateli Fundacji Sztuka i Technologia oraz Zachęty Narodowej Galerii Sztuki.

Wystawa plakatów z Wydziału Grafiki.

Wystawa rzeźby Amnezja – Sophie Masłowska

Wystawa Pracowni Rzeźby Wydział Architektury Wnętrz, adi. Antoni Grabowski, adi. Krzysztof Franaszek i studenci.

Zapłonie malowniczy piec węgierski do wypału ceramiki zbudowany przez dr hab. Stanisława Bracha i studentów z Pracowni Ceramiki Wydziału Rzeźby.

Budynek Wydziału Malarstwa 19.00-00.00

Wystawa studentów Pracowni Rzeźby Wydziału Malarstwa dr hab. Jakuba Łęckiego (wejście od strony dziedzińca).
Wystawa prac studentów z pracowni rysunku prof. Czesława Radzkiego pt. GRANICA (klatka schodowa).
Wystawa prac studentów Pracowni Rysunku prof. Pawła Bołtryka pt: Ciało” (I piętro i klatka schodowa). Projekcje video filmów artystycznych studentów w pracowni 55.
Wystawa prac studentów z pracowni prof. Ryszard Sekuły i dr hab. Łukasza Rudnickego – Rysunki z pracowni 64 (II piętro).

Budynek Wydziału Grafiki 19.00-0.00

Wystawa prac studentów Wydziału Grafiki na klatce schodowej, I i II piętrze.
Wystawa Aleksandry Tubielewicz (Pracownia nr 6).
Warsztaty dla dzieci prowadzone przez studentów z Pracowni Ilustracji (od 5 lat) w dwóch grupach 18-19.30 i 19.30-21. Warsztaty graficzne (linoryt, Pracownia nr 5).
Pokazy filmowe: Pracownia nr 11 (film i rozmowy ze studentami); Pracownia 19 (19.00 premiera filmu „Najazd natrętnych zwierzątek” .zrealizowanego przez Eksperymentalno-Naukowe Laboratorium Badawcze.
GIEŁDA prac studentów (grafika, malarstwo, rysunek, ilustracja).

Galeria Salon Akademii (wejście od ul. Traugutta) 19.00-00.00

Wystawa Katedry Mody Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie Po co Warszawie Katedra Mody? Po co modzie Katedra w Warszawie?
Wystawa w Salonie Akademii poświęcona pracy najmłodszej jednostki dydaktycznej warszawskiej ASP, Katedrze Mody stawia pytanie o obecność mody w instytucjonalnym obiegu sztuki.

W Noc Muzeów ASP zapraszamy do udziału w projektach przygotowanych specjalnie na tę okazję. W przestrzeni wystawy umiejscowione zostanie mobilne studio fotograficzne, do którego na ten czas przeniesie się redakcja jednego z najsłynniejszych modowych magazynów na świecie Harper’s Bazaar, by razem z fotografami, stylistami, modelkami, artystami, projektantami i redaktorami spróbować zrobić nowa okładkę komercyjnego magazynu w kontekście pytań i z wykorzystaniem obiektów wystawy. Będzie można wziąć udział w specjalnych warsztatach dziennikarskich prowadzonych tej nocy w przestrzeni galerii przez najlepszych polskich
dziennikarzy i publicystów piszących o modzie. Zapraszamy też na specjalne oprowadzanie po wystawie z udziałem autorów wystawy oraz gości ze świata sztuki i mody.

Galeria Turbo (wejście z dziedzińca do fosy przy budynku Wydziału Grafiki) 16.00-00.00
Turbo to wspólna przestrzeń do działania i wystawiania. Tego wieczoru ASP zaprasza studentów i przyjaciół ASP do przyniesienia prac ukrytych w szufladach, ale też do stworzenia nowych w ramach otwartej studenckiej przestrzeni.
Kuratorki projektu: Marta Kachniarz
Julia Golachowska

Klub Eufemia (piwnica Pałacu Czapski – Raczyńskich)
Nie tędy droga – wystawa studentów Wydziału Malarstwa. Wernisaż o godz. 20.00. Wystawa otwarta do północy.

Dziedziniec od strony Pasażu Niżyńskiego
Prezentacja multimedialna RAPPROCHEMENT
Justyna Bielecka/Karolina Mikołajczuk/Filip Kowalski

Budynek przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 37/39 19.00-00.00

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie na Wybrzeżu Kościuszkowskim.
Nowy, nowoczesny budynek, a w nim – sztuka i historia sztuki, teoria i praktyka. Nowe inspiracje i nowe atrakcje. Kultura wizualna – rzeźba – scenografia. Miejsce, w którym się dzieje…miejsce z widokami!
Akademia, jakiej jeszcze nie znacie. Zawsze możemy Was zaskoczyć – zapraszamy na Noc Muzeów.
Chcemy Państwu zaprezentować to, co robimy, jacy jesteśmy. A także naszą siedzibę – jeden z ciekawszych budynków powstałych w Warszawie w ostatnich latach. Jego projekt pochodzi z prestiżowej pracowni architektonicznej – JEMS Architekci. Już samo zwiedzanie budynku – z doskonałą infrastrukturą dla ASP – jest dużą atrakcją. A to dopiero oprawa.
Nowy, nowoczesny budynek, a w nim – sztuka i wyjątkowa historia sztuki, teoria i praktyka. Nowe inspiracje i nowe atrakcje. To miejsce, w którym się dzieje… Miejsce z widokami! Nie tylko na Wisłę!
Wydział Rzeźby, to jeden z najstarszych wydziałów artystycznych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zbiegają się tu klasyczne myślenie i ważność warsztatu z wrażliwością na współczesność i potrzebą wybiegania poza standardy. Rzeźbiarze pokażą, jak różnorodny jest ich warsztat, jak szerokie mają pole do popisu. Otworzą swoje pracownie dla publiczności i będą w nich pracować. Zobaczymy prawdziwe, typowe studiowanie od „kuchni” – artystyczny chaos, robocze skupienie lub ferwor, drewno, gips, glinę, metal… Proces twórczy w pracowniach prof. Antoniego Janusza Pastwy i prof. Piotra Gawrona. To jedyna taka okazja dla zwiedzających. Zobaczymy także wystawę rzeźb. Między innymi odtworzenie spektakularnej pracy dyplomowej „Komin” Bartosza Sandeckiego z 2011 roku.
Scenografowie zaprezentują efekty swojej pracy. Szykują projekcje. Ich zadaniem jest plastyczna, wizualna oprawa sztuki teatralnej, filmu, opery, spektaklu baletowego, telewizyjnego… Odpowiadają na potrzeby sztuk widowiskowych. Pochwalą się aulą, która jest równocześnie salą teatralną na 260 osób. Znajduje się w niej dodatkowe, wysokie pomieszczenie tzw. black box z reflektorami i najnowszym sprzętem specjalistycznym dostosowanym do ich potrzeb. Istniejąca od 2009 Katedra Scenografii (w strukturze Wydziału Nowych Mediów i Scenografii) rozrosła się i wybiła dwa lata temu na pełną niezależność jako Wydział Scenografii. Realizuje ambitne plany rozwoju.
Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną od trzech lat kształci na kierunku historia sztuki. Zajmujemy się sztuką, architekturą, przestrzenią miejską… Podejście historyczne łączymy z perspektywą socjologiczną i antropologiczną po to, by efektywniej mówić o złożoności zjawisk artystycznych. Skoro sztuka zabiera głos w sprawach politycznych, komentuje problemy społeczne i interweniuje w przestrzeni publicznej, potrzebna jest zmiana perspektywy w jej uprawianiu. Dlatego proponowany przez nas program studiów różni się od klasycznych programów uniwersyteckich historii sztuki. W zamierzeniu jest to historia sztuki społecznie stosowana – ukierunkowana na praktykę. To jedyna taka propozycja w skali całego kraju. Nadto oferujemy specjalizację Kultura Miejsca lokującą zagadnienia sztuki, wizualności, dziedzictwa kulturowego w kontekście lokalnym. Chcemy zmienić wizerunek polskiej lokalności jakkolwiek pojętej – i wielkomiejskiej, i małomiasteczkowej… Nasza historia sztuki jest wykładana w Akademii, w miejscu, w którym powstaje sztuka, u źródła. W związku z tym studenci historii sztuki mogą wniknąć w artystyczny świat, a nawet mają w programie kształcenia zajęcia plastyczne.

W Noc Muzeów chcemy zainteresować Państwa wystawą fotografii studentów Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną pod tytułem „CUD”, obrazującą powszednie doświadczenia oka każdego z nas, widoki typowe dla polskiego krajobrazu. Wystawa w sposób estetyczny próbuje podjąć problem antyestetyki, zaciera granicę miedzy brzydkim a ładnym oraz buduje subiektywną definicję polskości. Nadto pokażemy ostatnie prace powstałe w wydziałowej Pracowni Struktur Mentalnych. Mini-wystawę zdjęć będących wariacjami na temat rzeźby „Rytm” Henryka Kuny z 1925 roku, której kopia znajduje się w budynku, a oryginał w Parku Skaryszewskim w Warszawie. I, co bardzo interesujące, pokażemy materiały dotyczące charakteru i historii miejsca, do którego Państwa zapraszamy. Studenci WZKW będą oprowadzali gości po całym budynku, nie szczędząc wyjaśnień.

Dodatkowa atrakcja: warsztat kopii ikony (dr hab. Danuta Stępień), Pracownia Technologii i Kopii Ikony, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Poczatek o godz. 19.00.

Lutheranum – podziemia kościoła Św. Trójcy (Pl. Małachowskiego 2) 19.00-23.00
TIMBRE – trzy głosy – jedno miejsce – wystawa doktorantek Wydziału Malarstwa – Karolina Lizurej, Anna Krzemińska, Agnieszka Żak. Wernisaż o godz. 19.00