Niecodzienny Festiwal Teatralny: „​​Iwona, księżniczka Burgunda” (gościnnie)

Multimedialny thriller w IMCE
„Iwona księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza w inscenizacji Krzysztofa Garbaczewskiego, zwycięzca festiwalu Klasyka Polska, gościć będzie 23 i 24 stycznia w Teatrze IMKA.

Mrok duszy
Multimedialny spektakl Krzysztofa Garbaczewskiego czerpie z konwencji filmu, kryminału i thrillera.
„Iwona księżniczka Burgunda” rozgrywa się w teatrze, ale de facto jest to film kręcony na żywo każdego wieczoru, z udziałem znakomitych aktorów – na scenie i w jej kulisach, nigdy niedostępnych dla oczu widowni. Teraz odsłania je  kamera, która transmituje obraz. Kamera, która chce wniknąć i wejść głębiej w dusze bohaterów, zobaczyć detal
i sprowokować.
Jak kamera jest Iwona, główna bohaterka sztuki Witolda Gombrowicza. Niema, ale bacznie obserwująca. Widzi każdy szczegół w zbliżeniu. Rozpruwa powierzchowność postaci
i otwiera w nich szczelinę, którą zaczynają wypływać mroczne, wypierane treści.

Bank z nagrodami
Tą nowoczesną interpretacją sztuki Witolda Gombrowicza, młody reżyser potwierdził swoją mocną pozycję w nowym polskim teatrze.
Spektakl rozbił bank z nagrodami na festiwalu Klasyka Polska w Opolu. Otrzymał Grand Prix, nagrodę za najlepszą scenografię i reżyserię (Krzysztof Garbaczewski), nagrodę za najlepszą dramaturgię i muzykę (Marcin Cecko), nagrodę dla najlepszej aktorki (Grażyna Misiorowska) i nagrodę dla najlepszego aktora (Paweł Smagała).

Fantazja o zbrodni
– Główną cechą naszej opolskiej „Iwony…” jest jej filmowość – napisali autorzy. – Nie jest to jednak dokumentacja teatralnej gry zapisana na wideo i emitowana w sali teatralnej, tylko żywa gra z kinem, z techniką montażu, manipulacją obrazem i dźwiękiem. Mniej zajmuje nas „nieprzyjemna” dziewczyna Iwona, którą brzydzi się królewski dwór, a bardziej próba opowiedzenia inicjacji Filipa. Dojrzałego człowieka, który chce wyrwać się z życiowych schematów, a ucieka w fantazję o zbrodni.
Spektakl zachwycił również międzynarodowe jury V Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Przyznało mu nagrody za najlepszą scenografię (Krzysztof Garbaczewski) i nagrodę za najlepsze efekty wizualne (Wojciech Puś).
Gorące przyjęcie przedstawienie miało za granicą – na European Theatre Festival Eurothalia, Timisoara w Rumunii i International Theatre Forum TeArt w białoruskim Mińsku.

Polska w IMCE
Spektakl będzie prezentowany na „PKO Bank Polski Polska w IMCE. Niecodzienny Festiwal Teatralny”

Obsada:

Kornelia Angowska
Aleksandra Cwen
Mirosław Bednarek
Adam Ciołek
Jacek Dzisiewicz
Andrzej Jakubczyk
Waldemar Kotas
Grażyna Misiorowska
Łukasz Schmidt
Paweł Smagała (gościnnie)

Autor: Witold Gombrowicz
Reżyseria i scenografia: Krzysztof Garbaczewski