Najntisy. Kinoteka na Placu Defilad | „Płytki Grób”

W ostatnim czasie coraz częściej w nostalgicznych narracjach, miejsce lat 70. i 80 zaczęły zajmować lata 90. Nie ulega wątpliwości, że dekada ta, to czas niezwykły – z całym swoim kiczem, chałupniczym banałem i eklektyzmem. 
Na chodniki wylewa się muzyka – w zaimprowizowanych straganach sprzedaje się kasety, nieopanowanie rośnie liczba odtwarzaczy wideo, a swój złoty okres przeżywają wypożyczalnie filmów. W publikacjach pojawia się z kolei nowy, agresywny język promocji. 
Właśnie dlatego barStudio, Plac Defilad, Kinoteka PKiN oraz Solopan Polska zapraszają na sentymentalną podróż do kina lat 90. Pokażemy filmy, które bez dwóch zdań są dziś klasykami kina. Będzie różnorodnie, eklektycznie, dokładnie tak jak wyglądała, i jak ją pamiętamy, ostatnia dekada XX wieku.

06.07 – Płytki Grób (reż. Danny Boyle)
Pełnometrażowy debiut Danny’ego Boyle’a, twórcy kultowego „Trainspotting”. „Płytki Grób” z miejsca wzbudził zachwyt widzów zachwyt widzów i krytyki. Czarna komedia o perypetiach grupy przyjaciół, którzy poszukują współlokatora do wynajmowanego mieszkania w Edynburgu, stała się także przepustką do sławy dla nieznanego wówczas Ewana McGregora.