Najntisy. Kinoteka na Placu Defilad | „Idol”

W ostatnim czasie coraz częściej w nostalgicznych narracjach, miejsce lat 70. i 80 zaczęły zajmować lata 90. Nie ulega wątpliwości, że dekada ta, to czas niezwykły – z całym swoim kiczem, chałupniczym banałem i eklektyzmem.
Na chodniki wylewa się muzyka – w zaimprowizowanych straganach sprzedaje się kasety, nieopanowanie rośnie liczba odtwarzaczy wideo, a swój złoty okres przeżywają wypożyczalnie filmów. W publikacjach pojawia się z kolei nowy, agresywny język promocji.
Właśnie dlatego barStudio, Plac Defilad, Kinoteka PKiN oraz Solopan Polska zapraszają na sentymentalną podróż do kina lat 90. Pokażemy filmy, które bez dwóch zdań są dziś klasykami kina. Będzie różnorodnie, eklektycznie, dokładnie tak jak wyglądała, i jak ją pamiętamy, ostatnia dekada XX wieku.

13.07 – Idol (reż. Todd Haynes)
Nominowany do Oscara i uhonorowany nagrodą BAFTA kultowy film Todda Haynesa z Jonathanem Rhys Meyersem w roli głównej. Zachwycająca wizualnie i muzycznie fikcyjna biografia biseksualnej gwiazdy glamrocka. Akcja filmu rozgrywa się na początku lat 70.: Moda na glam rock opanowała cały świat rzucając wyzwanie wszystkiemu, co dotąd znane – szokując strojem, zachowaniem i przede wszystkim muzyką.