Najntisy. Kinoteka na Placu Defilad | „Barton Fink”

Najntisy | Kinoteka na Placu Defilad

W ostatnim czasie coraz częściej w nostalgicznych narracjach, miejsce lat 70. i 80 zaczęły zajmować lata 90. Nie ulega wątpliwości, że dekada ta, to czas niezwykły – z całym swoim kiczem, chałupniczym banałem i eklektyzmem. 
Na chodniki wylewa się muzyka – w zaimprowizowanych straganach sprzedaje się kasety, nieopanowanie rośnie liczba odtwarzaczy wideo, a swój złoty okres przeżywają wypożyczalnie filmów. W publikacjach pojawia się z kolei nowy, agresywny język promocji. 
Właśnie dlatego barStudio, Plac Defilad, Kinoteka PKiN oraz Solopan Polska zapraszają na sentymentalną podróż do kina lat 90. Pokażemy filmy, które bez dwóch zdań są dziś klasykami kina. Będzie różnorodnie, eklektycznie, dokładnie tak jak wyglądała, i jak ją pamiętamy, ostatnia dekada XX wieku.

03.08 – Barton Fink (reż. Joel i Ethan Coen)
Debiutancka sztuka młodego dramaturga przynosi mu sławę. Mężczyzna wyjeżdża do Hollywood, ale szybko traci wenę. Bezwzględni potentaci filmowi, wypaleni twórczo autorzy popadający w szaleństwo i alkoholizm, infernalna atmosfera mitycznej fabryki snów – mistrzowska czarna komedia braci Coen uderza prosto w serce Hollywood. Film wyróżnia się klaustroficzną, niemal kafkowską atmosferą sennego koszmaru, znakomicie oddaną przez twórców filmów Śmiertelnie proste i Ścieżka strachu.