Nagrobki + Trupa Trupa • Lado w Mieście 2017 vol.5

Lado w Mieście 2017 vol. 5 • czwartek 3.08 • 20:00
Plac Zabaw nad Wisłą • wstęp wolny
(w razie niepogody przenosimy się do klubu Pogłos)

„Bardzo tu nudno i niewesoło, więc komponuję swoje nekropolo”, czyli zapraszamy na optymistyczny wieczorek muzyczny z zespołami Nagrobki iTrupa Trupa.

Duet Nagrobki tworzą Maciej Salamon (gitara, głos) i Adam Witkowski (perkusja, głos). Zgodnie z tym, czego można spodziewać się po grupie o tej nazwie – teksty większości piosenek traktują o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu. W tej materii zespół jest bardzo konsekwentny. Muzyka natomiast jest mieszanką wielu wpływów – od starego polskiego big beatu przez gitarowy noize, zimną falę, a nawet wczesny black metal. 
Do tej pory wydali 3 albumy (wszystkie w wytwórni BDTA):
Pańskie Wersety (2014) – materiał powstał w Sylwestra 2013/2014, a wydany został kilka godzin później – chwilę po północy 1 stycznia 2014, stając sie tym samy Pierwszą Płytą Roku 2014. Cały nakład rozszedł się w kilkanaście minut.
Stan Prac (2015) – tytuł pojawiał się wielokrotnie w zestawieniach najlepszych polskich płyt roku 2015.
Granit (2017) – materiał, który potwierdził, że „Nagrobki (są) dziedzictwem kultury narodowej” (B. Chaciński, Polityka)

Zespół znany jest z żywiołowych koncertów. Każdy z nich zostaje oznaczany na mapie zwanej Stanem Prac. Do tej pory Nagrobki miały okazję prezentować swoje utwory na żywo m.in. na katowickim Offie, łódzkim Domoffonie, krakowskim Unsoundzie, gdyńskim Openerze czy poznańskim Springbreak. 

3.08 na Placu Zabaw zagośći też kwartet Trupa Trupa, czyli Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal. 
„One of the best rock bands doing business now is from Gdansk, Poland. (…). Beauty and intensity get equal space here.” – jeden z najważniejszych muzycznych dziennikarzy świata, Sasha Frere-Jones, na łamach LA TIMES o ich płycie „Headache” (2015).

Od 2015 roku zespół nagrywa dla brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records (w katalogu m.in. Tashi Dorji, Mats Gustafsson, Katie Gately, Father Murphy). Efektem współpracy jest bardzo dobrze przyjęty przez polską i zagraniczną krytykę album „Headache”. Od 2016 roku zespół związany jest również z francuską wytwórnią Ici d’ailleurs (w katalogu m.in. Yann Tiersen, Matt Elliott/The Third Eye Foundation, Stefan Wesołowski), która wydała zremasterowaną wersję „Headache” na płycie winylowej. Jesienią 2017 grupa wyda kolejną płytę zatytułowaną „Jolly New Songs”, z której materiał z pewnością usłyszymy podczas koncertu w ramach Lado w Mieście (poprzedzającego zresztą ich występ na tegorocznym OFF Festivalu).

Zespół Trupa Trupa ma na koncie gigi na holenderskim festiwalu Eurosonic (2017), w londyńskim klubie Cafe OTO (2016), na antenie telewizji muzycznej Boiler Room (2016), a także na polskich festiwalach – Open’er Festival (2015, 2012), OFF Festival (2013), Ars Cameralis (2013) i Soundrive Festival (2014).