Michał Salamon Trio

Cisza. To ona jest punktem wyjścia i najważniejszą inspiracją dla najnowszych kompozycji na trio z gościnnym udziałem instrumentów dętych. Cisza niedefiniowalna jednoznacznie przestaje być postrzegana jako jednostajna, statyczna i monotonna. Wręcz przeciwnie. Cisza tworzy przestrzeń dla życia. Przestrzeń, w której czas ma pełną swobodę. Zatrzymuje się, zwalnia lub – jeśli tylko ma na to ochotę – kurczy się, przyśpiesza czy zmienia w wulkan nieokiełznanej energii.

Już 9 września o godz. 20:30 w prestiżowym 12on14 Jazz Club w Warszawie Michał Salamon (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas) oraz Sebastian Frankiewicz (perkusja) zagrają pierwszy koncert promujący trasę ~Sounds of Silence~. Towarzyszyć im będzie gościnnie jeden z najoryginalniejszych polskich flecistów Leszek HeFi Wiśniowski oraz znakomity trębacz młodego pokolenia Zbyszek Szwajdych.

Punktem wyjścia dla stworzenia kompozycji na trio były poszukiwania w ciszy rozumianej nie jako abstrakt, ale jako obszar pełen dźwięków, impresji, obrazów, emocji i barw. Cisza będąca głównym biegunem pozwoliła otworzyć Salamonowi czas i przestrzeń, z których wyłoniły się rytm, harmonia i melodyjność. To cisza napędziła energię budującą zarówno świat duchowej kontemplacji, jak i moc, radość oraz dynamizm działania widoczne w kompozycjach.

Bardzo ważnym elementem w muzyce Michała Salamona jest rytm, często nieregularny, mający silne korzenie etniczne, nawiązujący do mantr i rytuałów, z elementami world music, nu jazzu, ale również z trip hopowym czy drum ’n’ bassowym groovem, a nawet z rockowymi riffami. Ugruntowany jednak w klasyczno – jazzowej harmonii daje przestrzeń melodycznym strukturom. Powtarzalność schematów melodyczno – harmonicznych doskonale łączy się tu z etniczną transowością rytmu. To wszystko oplecione swobodną improwizacją daje spektakularny efekt.

Michał Salamon sam wyjaśnia:

„Źródło muzyki nie pochodzi z wiedzy i doświadczenia. Ona istnieje i dzieje się gdzieś głębiej. Myślę, że czysta muzyka nie jest nawet samym dźwiękiem. Cisza, która w niej istnieje, również brzmi i ma potężną moc. Gra i mówi, często wyrażając więcej niż kaskady zagranych fraz. To ona jest dla mnie źródłem inspiracji. Kiedy komponuję najpierw staram się w niej zanurzyć, odnaleźć w niej swoją obecność. Jej piękno nie jest do końca uchwytne i definiowalne. Ale kiedy spróbuje się je poczuć, przełożenie go na dźwięk rodzi niesamowite efekty.”

W muzyce Michała Salamona widoczna jest przestrzeń, siła rytmu i melodii, w których nie brakuje werwy, czystej radości i naturalnej prostoty. Dzięki swojej eklektyczności i różnorodności trafia nie tylko do koneserów tradycyjnego jazzowego brzmienia, ale do każdego kto jest na nią otwarty. Michał Salamon Trio to projekt działający impresyjnie. Za pomocą dźwięku maluje przed oczami niezwykłe obrazy, wręcz filmowe kadry. Jest jak kalejdoskop wrażeń.

Wpływ na twórczość Salamona mają artyści i kompozytorzy mieszczący się w skrajnie różnych gatunkach, m.in. E.S.T., Omar Sosa, Lars Danielsson, Jan Garbarek, Keith Jarrett, Dhafer Youssef, Nils Frahm, Steve Reich, Arvo Part, Massive Attack, Led Zeppelin, czy The Beatles.

▎MICHAŁ SALAMON TRIO

Michał Salamon – fortepian
Andrzej Święs – kontrabas
Sebastian Frankiewicz – perkusja

gościnnie:
Leszek HeFi Wiśniowski – flet
Zbyszek Szwajdych – trąbka

Sobota, 9.09.2017, godz. 20:30

▎BILETY

I pula (przedsprzedaż) – 50 PLN

II pula (w dniu koncertu) – 55 PLN

* Bilety są dostępne na naszej stronie internetowej www.12on14club.com / w kasie klubu / przed koncertem „na bramce”.
** Dla posiadaczy klubowej karty VIP / dziennikarzy bez akredytacji / studentów / uczniów przysługuje (za okazaniem ważnej legitymacji) zniżka -10%. Ulga obowiązuje zarówno w przedsprzedaży jak i w dniu koncertu.
*** Nie gwarantujemy miejsc siedzących. Możliwość rezerwacji miejsca/stolika jest możliwa wyłącznie dla posiadaczy klubowej karty VIP.