Miasto z góry. Warszawa w przeddzień niepodległości

Jak wyglądała Warszawa z lotu ptaka w przededniu odzyskania niepodległości? Jaki widok na stolicę rozciągał się z dachów kamienic i wież kościołów? Zapraszamy na wystawę plenerową zdjęć z kolekcji Roberta Marcinkowskiego. Wystawa dostępna będzie na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego od 13 maja do 30 lipca.

13 maja o godz. 14.00 odbędzie się otwarcie wystawy, w ramach którego kurator wystawy, Robert Marcinkowski, opowie więcej o prezentowanych zdjęciach i zaprosi na oprowadzanie autorskie po ekspozycji.

Prezentowane na wystawie fotografie ukazują Warszawę zamkniętą w granicach dzisiejszego Śródmieścia, Warszawę carską, której symbolem był Sobór Aleksandra Newskiego na pl. Saskim. Stolica w przeddzień niepodległości to miasto o gęstej zabudowie, wokół którego rozciągały się pola – obecnie zastąpiły je dzielnice m.in.: Mokotów, Praga, Żoliborz, Ursynów.

Wystawa składa się przede wszystkim ze zdjęć zwiadowczych wykonanych przez niemieckich lotników wojskowych oraz z warszawskich pocztówek z tamtego okresu. To obraz miasta, którego już nie ma. Na zdjęciach zobaczymy Ogród Saski wraz z nieistniejącym już pałacem, zlokalizowane przy pl. Saskim (obecnie pl. Piłsudskiego), gmach panoramy „Golgota”, czyli Rotundę na ul. Karowej, który dziś sąsiadowałby z Domem Spotkań z Historią, czy Tor Wyścigów Konnych ciągnący się wzdłuż ul. Polnej – od ronda Mokotowskiego (obecnie pl. Unii Lubelskiej) do ul. Nowowiejskiej.