MARTHA ROSLER Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce

W ramach pierwszej w Polsce indywidualnej wystawy Martha Rosler, amerykańska artystka i teoretyczka, zaprezentuje w CSW Zamek Ujazdowski swój nowy projekt, zatytułowany „Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce”. W połączeniu z pracą stworzoną specjalnie na warszawską wystawę pokazane zostaną również ikoniczne realizacje Rosler – w tym fotomontaże, filmy video i fotografie.

W swej praktyce artystycznej Rosler koncentruje się na kwestiach społeczno-politycznych, ale widzianych przez pryzmat doświadczenia codzienności, szczególnie z kobiecej perspektywy. Znane jest jej zaangażowanie w kwestie publiczne – artystka wspiera ruchy aktywistyczne i antywojenne, a także Occupy Wall Street.

„Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce?” koncentruje się na realiach życia we współczesnej Polsce. Podczas trwania wystawy w jednej z głównych galerii CSW zorganizowane zostaną otwarte dla publiczności spotkania, dyskusje i performansy z udziałem aktywistów, edukatorów i ekspertów. Debaty będą odbywać się w przestrzeni wokół zaprojektowanych przez Rosler i Centralę kiosków i dotyczyć następujących tematów: Gender – płeć kulturowaczyli jak być kobietą w nowej PolsceMieszkalnictwoPracaJak być artystą w nowej PolsceŚrodowisko i przemysłMigracja;Co powinniśmy umieścić w nowym muzeum żydowskim i Czy powinna istnieć polska kolonia na Marsie? (polska tożsamość narodowa). Program wydarzeń będzie kontynuowany przez cały czas trwania wystawy, a widzowie będą mogli pozostawiać swoje uwagi, komentarze i sugestie na Ścianie Demokracji w galerii. Celem połączenia różnych zagadnień jest uwidocznienie istniejącej sieci powiązań procesów – włączając czynniki ekonomiczne, kulturowe, ideologiczne i polityczne – kształtujących rzeczywistość społeczną i polityczną. Otwarta przestrzeń wystawy może stać się miejscem formułowania różnych odpowiedzi zbiorowych i indywidualnych w formie debat, wykładów, wymiany informacji i nieformalnych porad.

Wystawa i nowy projekt odzwierciedlają zainteresowanie Rosler łączeniem i badaniem tematyki feministycznej, antywojennej i społecznej. Jej praktyka artystyczna oparta jest na trzech powiązanych strategiach: wystawach, dyskursie krytycznym i edukacji – obejmującej już kilka pokoleń twórców i aktywistów. Rosler przez ponad czterdzieści lat wykładała na uczelniach amerykańskich, kanadyjskich i europejskich, w tym między innymi w Städelschule we Frankfurcie i na Rutgers University w Nowym Jorku.

Wystawa prac Rosler wpisuje się w ciąg prezentacji wybitnych artystek amerykańskich łączących feminizm ze sztuką konceptualną. W tych ramach zaprezentowane były w CSW Zamek Ujazdowski w latach poprzednich wystawy Mary Kelly, Silvii Kolbowski, Jenny Holzer, Barbary Kruger, Kary Walker i Yoko Ono.

Wystawie towarzyszy publikacja z wybranymi esejami Marthy Rosler, przetłumaczonymi po raz pierwszy na język polski.