Maria Rostocka – „Jaka robota”

Otwarcie wystawy niedziela 20 lipca 19:00 w ramach 4 edycji „Przygody na MDM-ie”

wstęp wolny

Jaka robota? Wiadomo – ciężka robota, niewdzięczna robota i „jaka robota, taka zapłata”. Co innego praca – ciekawa, twórcza, odpowiednio wynagradzana. Między robotą a pracą przepaść a w niej Maria Rostocka i jej praca i jej robota.

Jedno spojrzenie i oczywiście od razu rozpoznajemy socrealizm lat 50., w temacie, stylu, w kolorze. Drugie spojrzenie – coś tu się jednak nie zgadza. Długo szukamy jakiś konkretnych symboli epoki, szukamy realizmu socjalistycznego w duchu albo i socjalistycznego w treści i znaleźć jednak nie możemy ani ducha ani treści. I naraz to odkrycie !!! Ci robotnicy wcale nie mają roboty.

Ten dyplom obroniony w 2007 w pracowni Krzysztofa Wachowiaka, nagrodzony wyróżnieniem rektorskim, ale przy bardzo mieszanych uczuciach i skrajnie różnych opiniach poszczególnych członków komisji, wzbudził popłoch wśród grona starszych pedagogów i całkowite niezrozumienie wśród młodszych. Zanim epoka socrealizmu stała się hipsterskim gadżetem była wszak wypartą przestrzenią nieświadomości zbiorowej, opowieścią zniewolenia i oporu, jedną z wielu patriotycznych, martyrologicznych.

Maria Rostocka jest malarką, rysowniczką i autorką komiksów. Urodziła się w Warszawie przed upadkiem muru berlińskiego, studiowała malarstwo pod kierunkiem Krzysztofa Wachowiaka i projektowanie plakatu pod czujnym okiem Mieczysława Wasilewskiego na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim w 2007 roku. Po kilku wyróżnieniach za krótkie formy komiksowe w 2012 ukazał się jej debiutancki album komiksowy „Niedźwiedź, kot i królik”, tworzony we współpracy z Michałem Rostockim. Mieszka w Warszawie.