Marek Sobczyk w Galerii CONTRAST

Złożona tematyka oraz inteligentne, nierzadko cyniczne komentarze, to znak rozpoznawczy twórczości Marka Sobczyka. Artysta jest jednym z najważniejszych współczesnych malarzy, współzałożycielem legendarnej Gruppy, projektantem, teoretykiem i pedagogiem.

Na wystawie w Galerii CONTRAST pokazywane są jedne z najnowszych obrazów artysty – zdecydowana większość realizacji pochodzi z lat 2016-2017. Ekspozycja składa się przede wszystkim z monumentalnych kompozycji, co zostało przewrotnie podkreślone przez tytuł wystawy, będący w efekcie informacją o wymiarach – 230 × 180.

Sobczyk zręcznie przeplata wyraziste cytaty z popkultury z fragmentami swoistych rekonstrukcji arcydzieł światowego malarstwa, zasłyszanymi strzępami rozmów, internetowych komentarzy czy krytyką lokalnej polityki. Twórca z niezwykłą lekkością żongluje sloganami i hasłami, które umieszcza bezpośrednio w malarskiej kompozycji.

Złożoność treści, zaskakujące zestawienia i wielowątkowość motywów sprawia, że dzieła stanowią intrygujące zespoły kodów i znaków, będących rebusem gotowym do odczytania przez odbiorcę. Prace artysty można oglądać w kolekcjach polskich muzeów, nieczęsto jednak prezentowane są w przestrzeniach komercyjnych. Tym razem jedna z najmłodszych warszawskich galerii – CONTRAST, zorganizowała wystawę tak znakomitego twórcy.

*

Galeria CONTRAST powstała w Warszawie w październiku 2017 r. Zajmuje się przede wszystkim promocją i prezentacją prac klasyków współczesnej awangardy, a także wyselekcjonowanych realizacji młodych twórców. CONTRAST to przestrzeń wyjątkowa na mapie Warszawy – miejsce otwarte, nie tylko pod względem atmosfery, ale także wyróżniające się podejmowanymi działaniami. Bogaty program wystawienniczy ma przyciągnąć zarówno doświadczonych kolekcjonerów, jak i osoby, które nie mają na co dzień styczności ze światem sztuki.