Malarstwo warstwowe Katarzyny Kowalskiej

Katarzyna Kowalska uprawia malarstwo warstwowe. Łączy w swojej twórczości różnorodne techniki malarskie. Zajmuje się również rysunkiem, ilustracją i fotografią. Ważną inspiracją jest dla niej architektura, przestrzeń miejska, design, street art i grafika komputerowa.

” W samym procesie twórczym na początku istotne dla mnie jest czas i miejsce w którym jestem. Nigdy nie wiem co tak naprawdę powstanie. Wszystko rozgrywa się na bieżąco i stanowi syntezę obserwacji i doświadczeń, jakie noszę w sobie. Fascynuje mnie abstrakcja geometryczna, ale i próby trafnego łączenia elementów zgeometryzowanej formy z ekspresjonizmem abstrakcyjnym. Proces ten zazwyczaj staram się głęboko przemyśleć – czasem tylko odbywa się to spontanicznie. Malarstwo jest językiem, w którego strukturze powstają nowe kompozycje wyrażone za pomocą różnych narzędzi i środków. Dzięki nim buduję przestrzeń inspirowaną architekturą. To właśnie architektura najnowsza jest dla mnie często źródłem inspiracji w początkowym etapie poszukiwań. Ostatecznie może okazać się jednak, że powstało coś zupełnie innego; proces twórczy może skierować się ku płaszczyznowym eksperymentom z kolorem i kompozycją, a malarstwo architektoniczne zostanie zdominowane przez malarstwo warstwowe.”

Katarzyna Kowalska
Katarzyna Kowalska urodziła się w 1981 roku w Rzeszowie. W 2005 roku ukończyła prawo na Uniwersytecie Rzeszowskim, a w 2009 roku malarstwo na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom uzyskała pod kierunkiem prof. Walentego Wróblewskiego.