Made in JAZZ: Jaskułke Sextet „Komeda Recomposed”

sala: widowiskowa
wstęp: 20 zł, zakup biletu online lub w DK Kadr

Seans filmowy i koncert

Dom Kultury KADR i Fundacja EuroJAZZ (wydawca e-miesięcznika JazzPRESS i RadioJAZZ.FM) zapraszają na trzeci wieczór z cyklu Made in JAZZ (koncerty gwiazd oraz filmy dokumentalne o jazzie).

19.00 seans filmowy
Serial dokumentalny „Jazzowe Dzieje Polski” odc. 2
reż. Andrzej Wasylewski (30 min)

19.30 koncert – JASKUŁKE SEXTET „KOMEDA RECOMPOSED”

Projekt Komeda Recomposed powstał w 2016 roku w 50-tą rocznicę wydania płyty „Astigmatic” Krzysztofa Komedy.

SŁAWEK JASKUŁKE: Projekt Komeda Recomposed i muzyka napisana przeze mnie na sextet jazzowy, jest interpretacją i odniesieniem do twórczości Krzysztofa Komedy. Zaglądanie wstecz w muzyce jest bardzo cenne, bo dzięki temu poznajemy język starych mistrzów. To niezwykle pomocne w kształtowaniu swojego stylu. Dlatego z radością przyjąłem propozycję napisania interpretacji muzyki Komedy i przyznam, że praca nad jego melodyką, formą, harmonią, całościowym spojrzeniem była inspirująca.

Sławek Jaskułke od wielu lat pracuje nad uzyskaniem unikalnego, jedynego w swoim rodzaju brzmienia – zarówno w zakresie komponowania muzyki jak i sposobów rejestracji dźwięku oraz doboru instrumentów.

Przełomem w tej pracy była, wydana w 2014 roku płyta SEA, nagrana w pracowni, na pianinie z moderatorem. Brzmienie zachwyciło zarówno samego Sławka, jak i jego fanów, a ostatecznym potwierdzeniem była przyznana przez audiofilski magazyn „High Fidelity” w 2015 roku nagroda właśnie za brzmienie albumu.

Od tej pory Sławek nagrywał i koncertował przede wszystkim na pianinach. Ich wybór podyktowany był dotychczasowym brakiem możliwości instalowania moderatora na fortepianie, a to właśnie moderator nadaje owo charakterystyczne brzmienie.

Kolejna płyta, „Senne”, została zarejestrowana na szwedzkim pianinie marki Billberg – instrumencie wyszukanym oraz specjalnie zakupionym do celów nagrania.

Wiosną 2018 roku inżynier Tadeusz Gilert opracował dla Sławka Jaskułke specjalny system montowania moderatora do fortepianu. Możliwość instalowania go na dowolnym instrumencie (fortepianie) otworzył zupełnie nowe możliwości. Efektów ich wykorzystania mogą już słuchać Japończycy na płycie „Senne Part II”, której premiera miała miejsce 12 czerwca tego roku w Tokio. Płyta ta została zarejestrowana na instrumencie marki Malmsjo z 1935 roku, już z użyciem systemu moderatorów inż. Gilerta.

Cykl Made in JAZZ powstał w 2018 roku z inicjatywy Domu Kultury KADR i Fundacji EuroJAZZ. W kwietniu wystąpiła Aga Zaryan, w maju String Connection. Następny koncert odbędzie się w listopadzie.