Maciej Gąbka „After Positive”

wernisaż: 11 stycznia 2018, czwartek, godz. 18.00
Pawilon Sztuki ERGO Hestia / Kostrzewskiego 1 / Warszawa
wystawa trwa do 23 lutego 2018

11 stycznia 2018 zapraszamy na wernisaż wystawy „After Positive” Macieja Gąbki – finalisty konkursu APH z 2016 roku. Artysta przedstawi w Pawilonie Sztuki swój nowy cykl, w którym wykorzystuje medium sztuki jako poznawczą alternatywę dla filozofii czy fizyki. 

Czy wątpienie można wizualizować? Wystawa „After Positive” jest materialną próbą pokazania, z jaką łatwością ulegamy powszechnemu złudzeniu, iż zmysły w zupełności wystarczą, aby poznać całokształt otaczającej nas rzeczywistości. Może się bowiem okazać, że rzeczy, byty i zjawiska, które do tej pory uważaliśmy za oczywiste, posiadają więcej odcieni niż moglibyśmy przypuszczać. Wystawa „After Positive” odsyła w obszary, w których trudno poruszać się nam – wyposażonym w zero-jedynkową mapę współczesnej kultury pozna(wa)nia. To szczególnie trudna podróż, jeśli przyjmujemy codzienność i zerkamy na rzeczywistość po nieprzepracowanej lekcji z ontologii.

„Pozytywowa” ekspozycja w Pawilonie Sztuki koncentruje się wokół pytania o to, jak sensownie wątpić i czy pełne zrozumienie rzeczywistości jest tak naprawdę możliwe. Prezentowane na wystawie obiekty są rozwinięciem niezwykle ciekawej metafory epistemologicznej Macieja Gąbki, której „negatywową” realizację pokazał podczas wystawy finałowej APH w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w roku 2016. „After Positive” – to z jednej strony krytyka niewykorzystanych możliwości ludzkiego poznania, z drugiej przyznanie się, że przestrzeń ta jest w gruncie rzeczy „niepoznawalna”. W konsekwencji, w jednym i drugim przypadku, wątpienie staje się inspirującym aspektem kondycji człowieka.