Literacka Otwarta Ząbkowska

Kolejny weekend festiwalu OTWARTA ZĄBKOWSKA będzie bogaty w wydarzenia literackie. Poza zakupami w ulicznych antykwariatach można będzie literacko pospacerować po dzielnicy, wziąć udział w slamie poetyckim, a na zakończenie weekendu – posłuchać koncertu Świetlickiego i Gralaka. Co jeszcze czeka na Ząbkowskiej?

W sobotę w przestrzeni ulicy odbędą się Targi Sztuki i Rzemiosła Artystycznego, staną też uliczne antykwariaty. Spacer „Praskie opowieści mrożące krew w żyłach”poprowadzi związana z dzielnicą poetka, zajmująca się od wielu lat tropami literackimi w Warszawie, Dorota Ryst (zbiórka przy Aniołkach).

Po spacerze na ulicę trafi Rita Baum i będzie performatywnie czytać wiersze autorów swojej biblioteki. Również na ulicy, przy dźwięku maszyn do szycia, powstaną części trzech obrazów w technice patchworku. Finałem projektu Zofii Kubickiej “Odbite Pejzaże” będzie zawieszenie wspólnie stworzonej pracy ponad ogrodzeniem Bazaru Różyckiego. Kompozycje poszczególnych części tryptyku inspirowane będą codziennym życiem mieszkańców Pragi.

W sobotę odbędzie się również Otwarty Slam Poetycki, który pokaże najciekawszych scenicznie, zarówno w formie prezentacji, jak i w gatunku tekstu, bywalców nie tylko warszawskich slamów. W głosowaniu weźmie udział kilkadziesiąt osób zgromadzonych przed sceną – gości oraz przypadkowych uczestników, nagroda 500 zł.

Wieczorami w Ogrodzie Ząbkowska odbędą się koncerty duetów. Jorgos Skolias & Oleś Brothers “SEFARDIX” zakończą festiwal w sobotę, a w niedzielę posłuchamy Marcina ŚWIETLICKIEGO &  ANTONIEGO GRALAKA.

Ponadto odbędą się warsztaty zielarskie, sportowe, naukowe, kulinarne oraz kolażu (Upcykling Słów). Można też będzie odpocząć w oazie zieleni zaaranżowanej przez Ambasadę Królestwa Niderlandów.

OTWARTA ZĄBKOWSKA organizowana jest od 2015 r. w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji we współpracy Teatru Powszechnego w Warszawie z praskimi animatorami, artystami, klubami i organizacjami pozarządowymi. Festiwal zaplanowano na lipiec i sierpień.

Co to jest Zintegrowany Program Rewitalizacji?

Od 2015 roku miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, które skupiają się na prawej stronie Wisły: na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku. Na ten cel do 2022 roku ratusz przeznaczy 1,4 mld zł. Zmiany na tym obszarze zachodzą już od 10 lat. Muzeum Warszawskiej Pragi, zmodernizowany Teatr Powszechny i Teatr Rampa, Stadion Narodowy, węzły komunikacyjne, a przede wszystkim II linia metra dały impuls do dalszych zmian w tej części miasta. Od końca września 2016 roku działa już Centrum Kreatywności Targowa. Natomiast od grudnia – Centrum Młodych przy ul. Inżynierskiej. Trwa rozbudowa II linii metra o kolejne stacje. Modernizacje budynków i zasady ich funkcjonowania zawsze konsultujemy z mieszkańcami. Tak było m.in. w przypadku wspólnej przestrzeni w międzypokoleniowej kamienicy przy ul. Stalowej 29, czy też z programem Centrum Kultury Nowa Praga, które będzie mieścić się w pałacyku Konopackiego. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Wszystko
w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Sztuki i Społeczności „Miasto Szczęśliwe”.

Wpadnijcie na Pragę. SPOTKAJMY się na OTWARTEJ ZĄBKOWSKIEJ.