Łąka Leśmiana: Otwarcie instalacji artystycznej

Łąka Leśmiana to plenerowa instalacja inspirowana wierszem „Łąka” Bolesława Leśmiana. To miejsce, gdzie można odpocząć, posłuchać poezji, muzyki, wziąć udział w warsztatach językowych, artystycznych czy zajęciach z jogi. Od 6 sierpnia do końca września zapraszamy na zielony skwer przy Muzeum od strony ul. Lewartowskiego.

W tym roku przypada 80. rocznica śmierci i 140. rocznicy urodzin Bolesława Leśmiana. Z tej okazji stworzyliśmy przestrzeń na wolnym powietrzu. Łąkę Leśmiana tworzy drewniany podest z hamakami, pod którymi zostaną zasadzone kwiaty. Z wbudowanych głośników popłyną dźwięki prawdziwej łąki, przygotowane przez reżysera dźwięku Bartłomieja Woźniaka. Odwiedzający Łąkę będą mogli przeczytać wybrane wiersze Bolesława Leśmiana z tomu „Łąka” z 1920 roku, które będą dostępne również w j. angielskim, przetłumaczone przez Mariana Chlabicza-Polaka.

Zapraszamy do poznania bogatego programu towarzyszącego, który tworzą m.in. kameralne spotkania wokół poezji, koncerty, konwersacje językowe na trawie (j. hebrajski i esperanto), zajęcia z jogi, gimnastyka dla seniorów, warsztaty artystyczne,warsztaty z wiedzy o ziołach i ich wykorzystaniu oraz wiele innych. Na niemal wszystkie wydarzenia obowiązuje WSTĘP WOLNY.

Spotkajmy się na Łące Leśmiana!

OTWARCIE ŁĄKI LEŚMIANA – Niedziela, 6 sierpnia

6 sierpnia zapraszamy na otwarcie „Łąki Leśmiana”. Na gości czekać będą leżaki i koce.

★ 12:00 – Spacer śladami Bolesława Leśmiana: Idzie poeta – niebieski wycieruch

Bolesław Leśmian – to jego śladami będziemy podążać podczas spaceru po warszawskich ulicach, parkach i najbardziej znanych kawiarniach warszawskich z pierwszej połowy XX wieku.

bilety: 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy), bilety dostępne na stroniewww.bilety.polin.pl i w kasach Muzeum.

Miejsce spotkania: Plac Bankowy przy pomniku Stefana Starzyńskiego.

Czas trwania: około 2,5 godz. Prowadzenie: Katarzyna Jankowska, przewodniczka Muzeum POLIN. Spacer przeznaczony dla osób dorosłych.

★ 15:00 – 16.00 Prawda i mity o Bolesławie Leśmianie // 
WSTĘP WOLNY

Prowadzenie: Piotr Łopuszański

Piotr Łopuszański, badacz życia i twórczości wybitnego poety Bolesława Leśmiana przedstawi w prelekcji najnowszy stan wiedzy dotyczący autora „Łąki”, „Napoju cienistego” i „Przygód Sindbada Żeglarza”. Opowie o interesujących korzeniach rodzinnych, o paradoksach w życiu poety, o istniejących w obiegu przekłamaniach dotyczących zarówno jego biografii, jak i twórczości.

★ 16:00 – 17:00 Maj w sierpniu // 
WSTĘP WOLNY 

Czytanie poematu „Łąka” przez Marię Maj i Tomasza Drabka, z udziałem klarnecisty i improwizatora Michała Górczyńskiego.

Za projekt i wykonanie instalacji odpowiedzialne są: Magdalena i Barbara Motylińskie z Magdalena Motylińska Pracownia Projektowa.

Do współtworzenia programu zaprosiliśmy wiele warszawskich instytucji i organizacji, m.in. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, ŻTGS Makabi Warszawa, Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa, Polski Związek Esperantystów, Polską Młodzież Esperancką czy Społeczne Centrum bez barier. 

Łąka Leśmiana” będzie dostępna do końca września między godz. 8:00 a 22:00. Szczegółowe informacje na temat Łąki Leśmiana przy Muzeum POLIN, a także program wydarzeń w tej przestrzeni znajdziecie na stronie .