KwT: Zdobywcy scen akustycznych. Słuchowisko: STERN

Dokładnie 90 lat temu, 17 maja 1928 roku słuchacze Polskiego Radia usłyszeli pierwsze słuchowisko. „Pogrzeb Kiejstuta” Witolda Hulewicza grany był na żywo, tylko ten jeden raz. Dziś radiowy teatr wyobraźni to forma nie tylko popularna, ale i dostępna.

W rocznicę wyemitowania pierwszego radiowego słuchowiska zapraszamy na dwa wyjątkowe wydarzenia: wieczór poświęcony wydanej właśnie książce „Zdobywcy scen akustycznych. Od radioteatru do teatru muzycznego” i premierę słuchowiska „Stern”.

WSTĘP WOLNY
____________________________

17 maja o godzinie 18.00

Książka w teatrze: „Zdobywcy scen akustycznych. Od radioteatru do teatru muzycznego”

Książka Lukáša Jiřički to praca traktująca o dwóch obszarach, w których szeroko pojmowana sztuka dźwięku spotyka się z teatrem. Pierwszy z nich to obszar dźwiękowy i muzyczny w postaci sztuki radiowej, przeważnie w formie tzw. Hörspiel /słuchowiska i muzyki współczesnej ujętej w ramy dramaturgiczne, drugi – obszar teatru muzycznego, opery i instalacji multimedialnych, czyli pole performatywne z istotnym składnikiem muzycznym.

Autor analizuje historię i rozwój gatunku, a także sylwetki takich artystów jak Heiner Goebbels, Olga Neuwirth, Andreas Ammer i Helmut Oehring. Artyści ci proponują wachlarz różnorodnych stylistyk i gatunków, a ich świat twórczy jest odbierany jako przestrzeń nieustannej wymiany i dialogu form, amalgamat form teatralno-performatywnych i dźwiękowo-kompozycyjnych.

Lukáš Jiřička – dramaturg teatralny, reżyser projektów radioartowych (przede wszystkim dla Czeskiego Radia), twórca instalacji galeryjnych i filmów oraz publicysta.

Rozmowę z udziałem Lukáša Jiřički i Antoniego Michnika poprowadzi Monika Pasiecznik.
____________________________

17 maja o godzinie 19.30

STERN | słuchowisko

Przedstawiamy pierwsze ze słuchowisk powstających w ramach cyklu „Nowe słuchowiska” o wzajemnym oddziaływaniu teatrów polskiego i żydowskiego w Warszawie. W 2018 roku przypadają dwie rocznice symbolicznie wyznaczające ramy czasowe tego zjawiska: 100. rocznica odzyskania niepodległości i 75. rocznica wybuchu i upadku powstania w getcie warszawskim. Przez 25 lat w Warszawie działało bez mała 400 zespołów teatralnych z czego blisko 100 grających w jidysz. Te dwa światy czasem się uzupełniały, często wzajemnie inspirowały ale też konkurowały ze sobą bądź bywały dla siebie obojętne. Naszym projektem chcemy współcześnie odtworzyć te relacje, symbolicznie przywracając współistnienie dwóch tradycji w ramach naszej kultury.

„Stern” to audycja oparta m.in. na tekstach poety, krytyka i scenarzysty – Anatola Sterna.

Słuchowisko w reż. Agnieszki Jakimiak z muzyką Kuby Ziołka (laureata paszportu Polityki 2015 w kategorii Muzyka popularna).