Krzysztof Miller. Rok 1989 – wystawa

Krzysztof Miller. Rok 1989

Nowa wystawa zdjęć w Domu Spotkań z Historią

06.06–16.09.2018

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa

wstęp wolny

 

Rok 1989 przyniósł wolność i nadzieję. I o tym są te zdjęcia – pisze Paweł Smoleński w tekście otwierającym wystawę. Krzysztof Miller zrobił je na początku swojej kariery. Jak wygląda rok ’89 w jego obiektywie? Od 6 czerwca zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na wystawę „Krzysztof Miller. Rok 1989”.

Wystawę tworzy około stu zdjęć wybitnego fotoreportera, który od 1989 współpracował z „Gazetą Wyborczą”. W swojej ponad dwudziestoletniej karierze Krzysztof Miller fotografował najważniejsze konflikty zbrojne oraz inne istotne wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, państwach afrykańskich, Gruzji, Bośni.

W DSH prezentujemy jednak zdjęcia, od których zaczynał swoją pracę. To pierwsza wystawa jego fotografii w pełni i wyłącznie pokazująca wydarzenia roku 1989 – od stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce, aż po przemiany w innych krajach bloku wschodniego – Czechosłowacji, Rumunii i na Węgrzech. Poza zdjęciami, które od maja Miller robił już dla „Gazety Wyborczej”, zobaczymy też jego fotografie publikowane w drugim obiegu. Ekspozycję uzupełni około dwustu zdjęć prezentowanych w slideshow, a całość wzbogacą materiały filmowe. W przeprowadzonych wywiadach fotoreporterzy i artyści, przyjaciele i znajomi wspominają Millera oraz wydarzenia roku 1989. Wśród nich są m.in. Chris Niedenthal, Anna Bohdziewicz, Czarek Sokołowski, Maja Komorowska, Kazik Staszewski, Paweł Smoleński, Krzysztof Skiba.

KURATORZY: Waldemar Gorlewski i Katarzyna Puchalska

ORGANIZATOR: Dom Spotkań z Historią

PARTNER: Canon Polska