Konstanty Andrzej Kulka w MIK

Mniej znane i rzadko wykonywane utwory kameralne Karola Lipińskiego zabrzmią na najbliższym koncercie w ramach cyklu Arcydzieła muzyki kameralnej. 21 października o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury zagrają je uznani polscy instrumentaliści – Konstanty Andrzej Kulka, Andrzej Gębski i Andrzej Wróbel.

Karol Lipiński to, obok Wieniawskiego, najbardziej znany polski wirtuoz skrzypiec. Uchodził za godnego rywala samego Paganiniego. Znane i cenione są jego efektowne koncerty skrzypcowe. Nieco inaczej jest z jego twórczością kameralną. 21 października o godz. 19:00, na kolejnym koncercie w ramach cyklu Arcydzieła muzyki kameralnej w Mazowieckim Instytucie Kultury, usłyszymy fragmenty dwóch triów Lipińskiego oraz jego trzy Polonezy op. 9.

Odkrycie kameralnej twórczości Lipińskiego jest zasługą niezmordowanego tropiciela zapomnianych skarbów muzyki polskiej – wiolonczelisty Andrzeja Wróbla. Udało mu się nie tylko dotrzeć do nie wykonywanych utworów kameralnych Lipińskiego, ale też przekonać samego Konstantego Andrzeja Kulkę do włączenia ich do swojego repertuaru. Ta wielka praca została utrwalona w poświęconym Lipińskiemu, sześciopłytowym albumie wydanym przez Fundację Camerata Vistula. – mówi Lech Dzierżanowski, autor koncepcji artystycznej cyklu, pianista i menadżer kultury.

Tria smyczkowe Lipińskiego nie są typowe dla tej formy muzycznej (skrzypce, altówka i wiolonczela). Napisane zostały na dwoje skrzypiec i wiolonczelę z wyraźnie solową partią pierwszych skrzypiec. 21 października na scenie przy Elektoralnej 12 wykona ją Konstanty Andrzej Kulka – jeden z czołowych polskich skrzypków. Towarzyszyć mu będą Andrzej Gębski na skrzypcach i Andrzej Wróbel na wiolonczeli.