Konferencja Kultura i neuronauka

Konferencja Kultura i neuronauka została przygotowana przez Karolinę Wiktor – artystkę wizualną, która w 2009 roku przeszła dwa udary i cierpiała na afazję (zaburzenie mowy spowodowane uszkodzeniem mózgu). „O ogromnym potencjale naszego mózgu dowiedziałam się, rzekłabym, organoleptycznie – tętniak tętnicy kręgowej i dwa udary uświadomiły mi kruchość naszego bytu. Jednocześnie to właśnie choroba pokazała, jak wielkie są braki w edukacji i świadomości społecznej – ucząc się na nowo liter i słów zrozumiałam sens niektórych, jak na przykład <dialog i współdziałanie na rzecz rozwoju społecznego>. Jak górnolotnie by to nie zabrzmiało, widzę w tym sens” – mówi Karolina Wiktor. Stąd pojawił się pomysł konferencji, która łączyłaby neuronaukę z szeroko rozumianą kulturą. Dialog między tymi obszarami trwa, ale jest prowadzony w zamkniętym środowisku i niezrozumiały z powodu nadmiaru hermetycznej terminologii. Chcemy, aby ta konferencja nadała mu znacznie szerszy, otwarty charakter, aby uczestniczyli w nim ludzie kultury, nauki, ludzie zdrowi, ale też niesprawni, bez wyjątku.

Na konferencji omawianych będzie wiele tematów, począwszy od działania zmysłów i plastyczności mózgu, sposobów komunikacji ze światem jak system PISAK i BSI, poprzez gry poznawcze, design i aplikacje dla osób z afazją umożliwiające im kontakt z otoczeniem, po różne sposoby rehabilitacji i opieki. O swoich doświadczeniach opowie także kuratorka konferencji Karolina Wiktor. Na zakończenie zostanie pokazany film dokumentalny Deep Love, głos zabiorą także jego twórcy. Konferencji będą towarzyszyły warsztaty przygotowane przez EduAkcję i dział edukacji Zachęty, które poprowadzi m.in. neurobiolog dr hab. Robert Jakub Filipkowski.

Swój udział w konferencji potwierdzili: prof. dr hab. Piotr J. Durka (fizyk biomedyczny, neuroinformatyk), dr Mateusz Hohol (kognitywista, filozof nauki), prof. Ryszard W. Kluszczyński (medioznawca, kulturoznawca), prof. Małgorzata Kossut (neurobiolog), Abi Roper (autorka GeST – Computer Gesture Terapy Tool dla osób z afazją), Maciej Skorko (prowadzący badania w Laboratorium Zaawansowanych Technologii Komputerowych w Instytucie Psychologii PAN), Marcin Wichrowski (autor aplikacji umożliwiającej osobom z afazją komunikację z otoczeniem), dr Marzena Żylińska (specjalista neurodydaktyki), Fundacja Aktywnej Rehabilitacji.

Karolina Wiktor (ur. 1979) – artystka wizualna, w latach 2001–2010 tworzyła razem z Aleksandrą Kubiak duet performerski Grupa Sędzia Główny (wybrane wystawy i akcje: Rozdział III, w ramach 4 x performance, Galeria BWA, Zielona Góra, 2002; Telegra, program Noc artystów, TVP Kultura, 2005; akcja Wirus na Magnetyzmie serc w reż. Grzegorza Jarzyny, Teatr Rozmaitości, 2006; wystawa konkursowa Spojrzenia 2007 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank, Zachęta, 2007; Być jak Sędzia Główny, BWA Wrocław, Galeria Awangarda, 2010; prace w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Fundacji Signum w Poznaniu). Autorka blogów www.afazja.blogspot.com iwww.poezjawizualna.blogspot.com, swoje doświadczenia opisała w poetyckiej biograficznej książce Wołgą przez Afazję.