Koncert zespołu Sutari w Tarabuku

Zespół Sutari tworzą trzy dziewczyny: Basia Songin, Kasia Kapela i Zosia Barańska. Nazwa zespołu została zaczerpnięta z litewskiego słowa ‘sutarti’ („zgadzać się”, „współbrzmieć”) i nawiązuje do tamtejszych kobiecych śpiewów polifonicznych ‘sutartines’. 

Zadebiutowały w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja zdobywając II nagrodę jury i nagrodę publiczności. 

Wydały własnymi siłami płytę „Wiano”, która zdobyła III nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2014, organizowanym przez Polskie Radio.

Inspiracji zespołu należy szukać na Kujawach, Kresach Wschodnich, czy też Podlasiu. Znane nam tradycyjne melodie możemy usłyszeć w nowej, zaskakującej aranżacji. Dziewczyny bawią się muzyką, płynnie i ciekawie nawiązując tradycyjnymi muzycznymi rozwiązaniami i tematami utworów do współczesności.
Żonglują inteligentnie konwencją, żartują, nucą, krzyczą, atakują harmonijnym śpiewem, aż całkowicie oczarowują słuchacza. Nic dziwnego, muzyka Sutari jest emocjonująca.

Śpiewają o miłości, pragnieniach, tęsknotach. To wszystko w towarzystwie profesjonalnych instrumentów muzycznych jak i tych mniej konwencjonalnych (mikser, tarka, klucze, noże).

Skład:

Basia Songin śpiew, bęben obręczowy, basetla, perkusjonalia, instrumenty codzienne (woda, tarka kuchenna)
Kasia Kapela śpiew, skrzypce, perkusjonalia, instrumenty codzienne (deska kuchenna, nóż, kieliszek, butelki)
Zosia Barańska śpiew, skrzypce, perkusjonalia, instrumenty codzienne (mikser kuchenny, klucze płaskie)

SUTARI – KUPALNOCKA (Official music video)