Koncert pod gwiazdami: Cztery pory kosmosu

W trakcie kolejnego Koncertu pod Gwiazdami będziemy mogli przysłuchać się wszystkim czterem porom roku, do tego w podwójnym muzycznym opisie – Antonio Vivaldiego oraz skrzypka Gustawa Ciężarka. Nikomu nie trzeba przypominać, jak brzmią i jak bardzo popularne są Cztery pory roku Vivaldiego. W ich towarzystwie usłyszymy autorskie kompozycje polskiego skrzypka, zainspirowane zmieniającą się przyrodą. Koncert na dobre wprowadzi nas w lato. W drugiej części usłyszymy nawet burzę, ale po niej z pewnością wróci słońce.

Program:
One Violin Band – Jesienny Wodospad
A. Vivaldi – Cztery pory roku: Jesień cz. 3
One Violin Band – Winter central square
A. Vivaldi – Cztery pory roku: Zima cz. 2
One Violin Band – Przedwiośnie
A. Vivaldi – Cztery pory roku: Wiosna cz. 1
One Violin Band – Spring birds with Lena
One Violin Band – Spacer do lata
A. Vivaldi – Cztery pory roku: Lato cz. 3

Gustaw Ciężarek jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki, prof. Mirosława Ławrynowicza, prof. Romana Lasockiego i dr Andrzeja Gębskiego. Ukończył staż artystyczny na kierunku kameralistyka w klasie prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Wielokrotnie uczestniczył w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Łańcucie, Zakopanem i Fromborku doskonaląc swoje umiejętności u takich mistrzów jak Marina Yashvili, Wolfgang Marschner, Roland Baldini, Robert Szreder, Helen Brunner. Dwukrotnie otrzymał stypendium na udział w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Goch (Niemcy). W maju 2009 został laureatem Grand Prix w konkursie Zapomniana muzyka polska organizowanego przez wydawnictwo muzyczne Acte Prealable. W 2008 został laureatem II miejsca, oraz otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora holenderskiego na XII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Jest laureatem makroregionalnych przesłuchań skrzypcowych w Poznaniu i ogólnopolskich przesłuchań skrzypcowych w Elblągu. Koncertował jako solista z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, Opery na Zamku, Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Polsko-Niemiecką Orkiestrą Młodzieżową Pomerania, wykonując koncerty skrzypcowe Czajkowskiego, Wieniawskiego, Mendelsohna, Vivaldiego, Bacha. W roku 2011 wraz z pianistką Soyeon Lim nagrał debiutancką płytę ze wszystkimi utworami kameralnymi Władysława Żeleńskiego wydaną w wydawnictwie Acte Prealable. Jest stypendystą Prezydenta Miasta Szczecina oraz Towarzystwa Przyjaciół Szczecina. W roku 2013 otworzył muzyczny kanał One Violin Band na portalu YouTube, gdzie promuje muzykę skrzypcową.

Soyeon Lim – ukończyła Gimcheon High School of Arts w klasie prof. Myeong Hee Lee. Jest absolwentką klasy prof. Yeon Jung Kim i klasy prof. Andrzeja Dutkiewicza w Keimyeong University of Music w Korei oraz klasy prof. Jerzego Sterczyńskiego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureatka Grand Prix VI edycji Konkursu Zapomniana Muzyka Polska organizowanego przez wydawnictwo Acte Prealable oraz II nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu kompozytora holenderskiego na XII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2008). W wieku 16 lat wystąpiła jako solistka, wykonując V Koncert Fortepianowy Ludwika van Beethovena z towarzyszeniem orkiestry Gimcheon High School of Arts. W roku 2005 koncertowała w ramach wschodnio-azjatyckiego festiwalu muzyki współczesnej Dong Asia Hyundae Eumak Je. Współpracuje z Operą na Zamku w Szczecinie, z Filharmonią Narodową, Teatrem Nowym w Łodzi oraz organizatorami Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie. Od 2014 jest wykładowcą na Uniwersytecie Keimyung w Deagu.

****
Opis koncertu przygotowała dla nas p. Aleksandra Gruda studentka muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, której zainteresowania związane są z etnomuzykologią, psychologią muzyki oraz archeomuzykologii. Współpracowała z Polskim Radio RDC przy realizacji programów Mnie się to podoba i Niedzielny Poranek.