Koncert New World Strings Trio

New World Strings Trio

Krzysztof Woliński – gitara
Maciej Strzelczyk – skrzypce
Paweł Puszczało – kontrabas

Krzysztof Woliński – polski gitarzysta jazzowy i kompozytor. Absolwent warszawskiej Średniej Szkoły Muzycznej w klasie gitary klasycznej. Debiutował jako gitarzysta rockowy w zespołach amatorskich. W roku 1972 nawiązał współpracę z warszawskim klubem Stodoła, zakładając własne Trio Jazzowe z gitarzystą Andrzejem Kleszczewskim oraz Januszem Osipowiczem, grającym na gitarze i flecie. Z grupy tej w 1974 r. wyłonił się duet gitar klasycznych Completorium. Woliński był jego liderem i w duecie tym (rozrastającym się czasem do tria) występował na licznych festiwalach i koncertach (Wrocław, Warszawa, Katowice, Dania, Belgia). Duet został rozwiązany w 1984 r., przedtem jednak przewinęło się przez niego wielu muzyków: Zbigniew Kaute, Andrzej Łukasik, Stanisław Piotrowski, Piotr Witwicki. Współpracował też z takimi muzykami, jak: Kazimierz Jonkisz, Adam Lewandowski, Henryk Miśkiewicz, Marek Stach.
Jako gitarzysta i kompozytor współpracował z licznymi grupami muzycznymi (Big Warsaw Band, big band Wiesława Pieregorólki) oraz muzykami wykonującymi jazz (Janusz Stokłosa).
W roku 1986 stworzył nowy zespół – Just Quartet wraz z Piotrem Biskupskim (perkusja), Mariuszem Bogdanowiczem (kontrabas), Janusz Strobel (gitara). Z grupą tą wiele nagrywał i koncertował w Polsce i za granicą (Austria, Finlandia, Hiszpania, NRD, Szwecja, Węgry, Zjednoczone Emiraty Arabskie, ZSRR).
W latach 80. XX wieku współpracował też jako gitarzysta z Henrykiem Alberem, Ewą Dałkowską, grupą Lonstar Band, Beatą Molak, Jackiem Różańskim. W kolejnej dekadzie (lata 90. XX wieku) natomiast m.in. z Włodzimierzem Nahornym, Maciejem Strzelczykiem oraz zespołem World Strings Trio.
W 2001 roku założył kolejny zespół – trio jazzowe (Krzysztof Woliński Trio) z perkusistą Adamem Lewandowskim i gitarzystą basowym Mirosławem Wiśniewskim.

Maciej Strzelczyk – od wielu zaliczany jest do czołówki wiolinistów jazzowych. Został zauważony na wielu festiwalach zdobywając m.in. wyróżnienie na Jazz Juniors, Złoty Smyczek na MFSJ im. Zb. Sejferta w Szczecinie, wyróżnienie dla najlepszego instrumentalisty na Festiwalu Jazz nad Odrą oraz Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Jako leader grupy Set-Off otrzymał II nagrodę na Festiwalu Jazzowym w Hoielart w Belgii. Współpracuje z takimi znakomitościami sceny jazzowej, jak: M. Bliziński, K. Jonkisz, S. Kulpowicz, W. Nahorny, Z. Namysłowski, T. Stańko. W latach 90-tych koncertował m.in. z Irwingiem Lee III Jr., P. Caterine, P. Blanchard. Sześciokrotnie magazyn Jazz Forum ogłosił go pierwszym skrzypkiem jazzowym w Polsce. Był dwukrotnie nominowany do Fryderyka w kategorii Muzyk Jazzowy oraz Płyta Jazzowa. Ma na swoim koncie dwie płyty autorskie: MUSIC FOR M i JOBIM. Wraz z grupą jazzową The World Strings Trio, nagrał płytę dla J. BIRD RECORDS (USA). Najnowsza formacja i płyta, która ukazała się na początku 2009r. to Project Grappelli.

Paweł Puszczało – jeden z najzdolniejszych kontrabasistów jazzowych młodego pokolenia. Absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Wcześniej ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu. Występuje z czołówką polskich muzyków jazzowych.