Koncert: Myrra Ros (IS) / Kuba Duda

Grizzly Gin Bar prezentuje Myrrę Ros i Kubę Dudę.

Myrra Rós jest songwriterką z Islandii. Swoje utwory zaczęła komponować mając 20, a piosenki pisze zarówno w języku islandzkim, jak i po angielsku. Tworzy eklektyczne utwory w stylu lo-fi indie folk, w których to folkowych balladach czuje się najlepiej. Jej muzyka chwyta ze serca swoją prostotą i szczerością, a teksty niejednokrotnie wywołują uśmiech i łzy. Swój pierwszy koncert Myrra zagrała dla pary…papug. Od tej pory jednak głos i niezwykłe kompozycje Islandki przyciągają na koncerty wiele zachwyconych jej wrażliwością osób. To idealne dźwięki dla wszystkich, którzy cenią artystki pokroju Emiliany Torrini, Sóley, Halli Nordfjord czy Ólöf Arnalds. 

Swój pierwszy album „Kveldulfur” Myrra wydała w 2012 roku. 
Przy powstawaniu drugiego albumu „One Amongst Others” artystce pomagali m.in. Elin Ey, która już raz odwiedziła Polskę z Myrrą, a na codzień występuje z siostrami w housowym projekcie Sisy Ey. Pete Uhlenbruch aka Owls Of The Swamp towarzyszący Myrze podczas pierwszej trasy w 2012 zagrał na gitarze elektrycznej, a Daniel Karl Cassidy, brat nieżyjącej już fenomenalnej Evy Cassidy ozdobił „One amongst others” w skrzypce. Całość albumu tworzy niepowtarzalne muzyczne doznanie. 

„Album „One amongst others” dostarcza nam jeszcze jedną, w moim odczuciu największą niespodziankę. Mam tu na myśli głos i śpiew Myrry Rós. Artystka od pierwszej płyty hipnotyzuje nas czystą i niebanalną barwą głosu. Cudownie ciepłą, zmysłową i kobiecą. Jej śpiew jest przejmujący i oczarowujący wrażliwością muzyczną. Chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Ale jej wokal, barwa głosu i technika na nowej płycie są jeszcze bardziej powalające i obezwładniające. Postępy wokalistki w tym zakresie są wręcz niewyobrażalne. Dla mnie jest to totalne zaskoczenie, bo to jak Myrra śpiewała na swoim pierwszym albumie było dla mnie już idealne. Więc teraz jej śpiew muszę określić jako absolutnie idealny” pisze w swojej recenzji Marcin Kozicki ze Stacji Islandia. 
Poza karierą solową, Myrra tworzy także razem z mężem i kilkoma przyjaciółmi post-rockowy zespół VAR, z którym w kwietniu 2017 roku wydała album „VETUR”. 

Myrra Rós aktualnie pracuje nad nowymi kompozycjami, które już niedługo zostaną wydane w postaci trzeciego studyjnego albumu artystki. 

Kuba Duda to młody gitarzysta i autor muzyki instrumentalnej, która mimo braku warstwy tekstowej, wciąga w swą ilustracyjną opowieść.
Podczas występów solowych wykonuje autorskie kompozycje na gitarze, a styl jego gry przywodzi na myśl mistrzów gitarowej muzyki improwizowanej, takich jak Marc Ribot, Aram Bajakian, czy Raphael Rogiński. Solowym występem otwierał krakowskie koncerty holenderskiego wirtuoza lutni oraz kompozytora muzyki do filmów Jima Jarmuscha – Jozefa van Wissema.

Chcąc wykorzystać obrazowy charakter utworów, wzbogaca swoje koncerty o projekcję filmów z projektorów analogowych, co zdaniem wielu słuchaczy kończy się ucztą dźwiękowo-wizualną.
W marcu 2017 wydał solową płytę z instrumentalnymi kompozycjami. Utwory nie posiadają nazw, zatytułowane jedynie liczbami rzymskimi pozostawiają słuchaczom pole do interpretacji.
Poza występami solowymi gra w zespole Patrick The Pan,
a w przeszłości współpracował z zespołami Vladimirska, The Silver Owls, Teddy Jr. and The Undertakers oraz Limboski.
Inspiracją, a zarazem tłem solowej twórczości Kuby są filmowe arcydzieła autorstwa Lyncha i Jarmuscha.

Start: 20:00
Bilety: 25/35